powiększ tekst A A A

niedziela 19.06.2011

Kategoria
Pozostałe informacje

MAŁOPOLSKIE ŚWIETO LUDOWE W NOWYM WIŚNICZU

19 czerwca 2011 roku w Nowym Wiśniczu zebrały się na Małopolskim Święcie Ludowym delegacje gminnych, powiatowych i wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Większość z nich przybyła tu z pocztami sztandarowymi, których było około setki. Nie zabrakło działaczy ludowych, w tym kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Wśród uczestników uroczystości, która rozpoczęła się przemarszem, a następnie udziałem w mszy świętej, odprawionej w wiśnickiej świątyni w intencji ruchu ludowego, była także kilkunastoosobowa delegacja członków ludowców z Gminy Trzciana, której przewodził Prezes Gminnego Zarządu PSL Piotr Legień. Ze sztandarem koła udał się do Nowego Wiśnicza poczet w składzie: Edward Mech, Rzepecki Andrzej, Kubacki Kazimierz.
Na zakończenie mszy świętej uczestnicy nabożeństwa odśpiewali "Boże coś Polskę", a potem delacja ludowców złożyła pod pomnikiem Jana Pawła II zlokalizowanym na przykościelnym placu wiązanki kwiatów.
Poczty sztandarowe, ludowcy i ich sympatycy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP w Królówce przemaszerowali następnie na wiśnicki Rynek, przed estradę. Tu miała miejsce oficjalna część uroczystości. Burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk i oraz Członek Rady Naczelnej PSL Ludwik Węgrzyn powitali i przedstawili przybyłych gości, w tym Andrzeja Kosiniaka - Kamysza - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie, posłów: Bronisława Dutkę, Andrzeja Sztorca, Wicewojewodę Małopolskiego Andrzeja Harężlaka, - Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowę, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka i wielu innych.
Później były okolicznościowe przemówienia (m. in. Andrzeja Kosiniaka - Kamysza, Marka Sowy, Andrzeja Sztorca) i wręczenie odznaczeń dla najbardziej zasłużonych działaczy, w tym Złotego Medalu im. Wincentego Witosa, "Złotych Koniczynek" oraz medali "Order Serca matkom Wsi". Odbyło się także uroczyste wręczenie legitymacji nowym członkom PSL. W tym gronie znalazł się mieszkaniec Kamionnej Paweł Rzepecki.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu PSL - "Roty". Po rozejściu się pocztów sztandarowych na estradzie rozpoczęły się występy artystyczne. Podczas występu pierwszego z zespołów - Kapeli Ludowej "Królewianie" nad Wiśniczem i okolicą przeszła burza gradowa. Potem jednak niebo się rozjaśniło i kolejne prezentacja artystyczne odbywały się przy dobrej pogodzie. Kolejno wystąpili: Zespół Tańca Nowoczesnego - "Funky Dance" z Nowego Wiśnicza, zespół muzyczny "No Lines" i "Be Right Back" z Nowego Wiśnicza. Na występ gwiazdy wieczoru - zespołu "Baciary" przybyły niezliczone wprost rzecze ludzi, pragnących posłuchać melodyjnych i rytmicznych folkowych piosenek tego zespołu. Spektaklem taneczno - teatralnym "Alicja w krainie czarów" w wykonaniu młodzieży z Nowego Wiśnicza zakończyły się tegoroczne obchody Małopolskiego Święta Ludowego.