powiększ tekst A A A

poniedziałek 24.01.2011

Kategoria
Pozostałe informacje

AUDYCJE I KONCERT KWARTETU SMYCZKOWEGO

Dnia 24 stycznia 2011 r. o godz. 15.30 w budynku Publicznego Gimnazjum w Trzcianie miała miejsce audycja, czyli publiczne przesłuchanie uczniów tutejszej Szkoły Muzycznej. Przed publicznością, zlożoną głównie z rodziców zaprezentowało się kilkunastu uczniów z klasy pierwszej. : fletu - pani , fletu - pani , skrzypiec - pani Pauliny Marek, akordeonu - Występy uczniów zapowiadali sami nauczyciele. Rozpoczęli podopieczni Pani Pauliny Marek, którzy uczą się grać na skrzypcach. Po nich zaprezentowały się flecistki, uczennice Pani Małgorzaty Góreckiej i Mai Mineckiej. Następnie przyszła pora na popisy akordeonistów - uczniów Pana Grzegorza Kukuły.
Ten pierwszy publiczny występ był chyba dla wszystkich uczniów klasy pierwszej trzciańskiej szkoły muzycznej dużym przeżyciem, wypełnionym sceniczną tremą. Zachęcani i wspierani przez pedagogów radzili sobie znakomicie, otrzymując od koleżanek i kolegów, rodziców, a nawet dziadków zasłużone brawa.
Kolejna audycja, tym razem w klasie akordeonu - pana Mateusza Gurgula i wiolonczeli - Pani Marty Fiust miała miejsce w czwartek 27 stycznia 2011 roku.Po zakończeniu pierwszej audycji i krótkiej przerwie przed przerwie rozpoczął się koncert kwartetu smyczkowego "Contre", który zagrał w składzie: I skrzypce - Paulina Marek, II skrzypce - Jakub Bańdur, altówka - Tomasz Skotnicki, wiolonczela - Jakub Gucik. W programie: kwartet smyczkowy d-moll "Śmierć i dziewczyna" Franciszka Schuberta (1797 - 1828).
Muzycy z Krakowa swoją grą dostarczyli publiczności wiele artystycznych wrażeń. Zaprezentowany przez nich utwór należy do kanonu repertuaru muzyki kameralnej. Został napisany w 1824 roku, po tym jak austriacki kompozytor - prekursor muzyki romantycznej - ciężko chorował i uświadamiał sobie, że umiera. To muzyczny testament Schuberta. Kwartet został po raz pierwszy zagrany w roku 1826 w prywatnym domu, nie został opublikowany aż do 1831 roku. Dzieło składa się czterech części: Allegro, d-moll, Andante con moto, g-moll; cz. 1, cz. 2, Allegro molto, d-moll i Presto, d-moll.
Po zakończeniu koncertu Pani Paulina Marek (jest nauczycielką w trzciańskiej szkole muzycznej i to z jej inicjatywy doszło do tego występu) przedstawiła zespół, któremu publiczność podziękowała burzliwymi oklaskami. Słownie natomiast uczynił to dyrektor placówki - Pan Andrzej Kącki. Trzeba mieć nadzieję, że mieszkańcy Gminy Trzciana będą mieć więcej okazji do zaprzyjaźniania się z muzyką poważną. Czas tak szybko płynie, że takie koncerty będą prezentować tutejsi muzycy - absolwenci Szkoły Muzycznej I Stopnia w Trzcianie. Wśród uczniów jest bowiem sporo muzycznych talentów. Jeśli tylko wystarczy im cierpliwości i będą przykładać się do codziennych ćwiczeń, stanie się tak na pewno.