powiększ tekst A A A

środa 19.07.2017

Kategoria
Pozostałe informacje

Zbliża się "Weekend z zabytkami"

Starostwo Powiatowe w Bochni w dniach 2 i 3 września br. organizuje „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego". W tym roku odbędzie się się X Jubileuszowa edycja imprezy. Wydarzenie to przybrało już charakter cykliczny, a jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie których zwiedzanie wiąże się z opłatami. Dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kultury, organizatorzy chcą przybliżyć zwiedzającym piękno Ziemi Bocheńskiej.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.

Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach!

Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji. min. Rajd Rowerowy, prelekcje i warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego bocheńszczyzny oraz warsztaty kulinarne.

W tym roku już po raz kolejny wydarzenie zaproszone zostało do współpracy przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i włączone do projektu Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się we wrześniu (2 do 28 września br.). W informatorze EDD powiat bocheński znajduje się po raz drugi, jednak w tym roku publikacja zawiera wszystkie miejsca, obiekty, czy atrakcje udostępniane i organizowane w ramach „Weekendu z zabytkami".

Informator można ściągnąć TUTAJ (plik PDF).

Na przełomie lipca i sierpnia wydrukowany informator dostępny będzie we wszystkich miejscowościach, które znalazły się w publikacji - w tym też w Powiecie Bocheńskim, a także w Punktach Informacji Turystycznej. Wydarzenia z powiatu bocheńskiego dostępne są już także na stronie internetowej www.edd.nid.pl.

Powiat bocheński rozpoczyna informator, a znaleźć w nim możemy m.in. zdjęcia i informacje o Kopalni Soli w Bochni, Bazylice Św. Mikołaja, Kościółku św. Leonarda w Lipnicy, Muzeum Motyli, Ekomuzeum w Sobolowie, Dworze w Wieruszycach czy Zamku w Wiśniczu.

Organizatorzy zapraszają do poznania całej oferty „Weekendu z zabytkami", która znajduje się na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl, a także skorzystania z ciekawych promocji i ofert przygotowanych specjalnie na tę okazję.

W ramach "Weekendu z zabytkami" Gmina Trzciana udostępnia zabytkowy Kościół pod wezwaniem Św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie. Zwiedzanie będzie możliwe w niedzielę 3 września o godz. 8.00-9.00, 10.00-11.00 oraz 12.00-13.00. Kościół zbudowany został w połowie XVI wieku, a w kolejnych stuleciach był przebudowany i rozbudowany. Do zabytkowego wyposażenia kościoła należą: gotycka chrzcielnica z 1497 r. oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

żródło: http://www.bochnia.starostwo.gov.pl/

wprowadzjący: A.B.

Foto relacja: