powiększ tekst A A A

niedziela 20.08.2017

Kategoria
Pozostałe informacje

ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ W TRZCIANIE

      15 sierpnia w kościołach całej Polski obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu przynosimy do kościoła wianki i bukiety z ziół, kwiatów i zbóż, jako plony z naszych pół i łąk.

Dziękując za błogosławieństwo w tegorocznych żniwach, również w kościele pw. św. Małgorzaty w Trzcianie odbyły się uroczystości związane z błogosławieństwem plonów. Tradycyjnie już, na mszę św. o godz. 9:00 przedstawiciele Ujazdu przywieźli wozem wieniec żniwny. Wieniec dożynkowy wykonany został przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd". Przedstawiciele Ujazdu wnieśli do świątyni również chleb i kosz z owocami z naszych sadów i pól. Tradycja ta jest niejako wstępem do uroczystości Dożynek Wiejskich, które już po raz szósty odbędą się w sołectwie Ujazd. W tym roku obchody Dożynek zaplanowano na 9 września.

Chciejmy wspólnie kultywować obyczaje, które są nieodłącznie związane z naszą religią, kulturą i stanowią istoty element w budowaniu naszej tożsamości narodowej, a przede wszystkim regionalnej i lokalnej.

wprowadzający: A.B.