powiększ tekst A A A

poniedziałek 11.09.2017

Kategoria
Pozostałe informacje

VI DOŻYNKI WIEJSKIE W UJEŹDZIE

 Szóste z kolei Dożynki Wiejskie w Ujeździe, zorganizowane siłami społecznymi Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd", strażaków miejscowej jednostki oraz sołtysa Stanisława Kowalczyka w dniu 9 września 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich składały się z kilku zasadniczych części. Na początek kolaska zaprzężona w konie i traktor z przyczepką, na której siedziała kapela, wyruszyły przez wieś, aby zabrać po drodze starostów tegorocznych dożynek; najpierw Grzegorza Kąckiego z centrum wsi, potem Agnieszkę Bębenek. Następnie cały ten dożynkowy orszak wyjechał jeszcze pod plebanię w Trzcianie, by stamtąd zabrać księdza proboszcza Władysława Midurę. Przejazd tej rozśpiewanej kolumny wzbudzał zainteresowanie mieszkańców wioski i przejeżdżających obok kierowców.
 Przed godziną siedemnastą orszak przybył przed Wiejski Dom Ludowy w Ujeździe, przed którym czekali mieszkańcy wioski i zaproszeni goście. Wszystkim starostowie przypięli dożynkowe kotyliony i  następnie zaprosili do wejścia na salę. Zaskoczenie było spore, bowiem dalsza część uroczystości odbyła się w dobudowywanej i dużej sali, ozdobionej i zagospodarowanej na potrzeby dożynek. Postawiono tu nie tylko ławki, krzesła, ozdobione bukietami stoły, ale także wystawkę z tegorocznymi plonami oraz wieńcem dożynkowym.
 Wchodzących do sali mieszkańców Ujazdu i gości kapela powitała marszem. Chwilę potem powitał ich sołtys Ujazdu Stanisław Kowalczyk.
 W swoim wystąpieniu przypomniał, że jest w życiu każdego z nas czas na pracę, modlitwę, naukę, odpoczynek i na świętowanie. - My dzisiaj w Ujeździe zgodnie z tradycją naszych przodków świętujemy święto plonów naszej ziemi - jest to dzień najpiękniejszy w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. /.../ Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony a ludziom za trud. To jednak również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. /.../ Dziś w tych świątecznych okolicznościach dziękuję za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość, które dodają wiary w sens podejmowanych, często trudnych decyzji. Za dary Waszych rąk. za owoce Waszej pracy - jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stolach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba Szanujmy Go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy - powiedział, a następnie złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy. To oprócz Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd" i strażaków duża grupa sponsorów, firm i osób prywatnych. Swoje wystąpienie sołtys zakończył życzeniami miłej i udanej zabawy.
 Zanim się ta zabawa rozpoczęła, działo się jeszcze sporo. Z wyrazami uznania dla rolniczego trudu wypowiedział się Ksiądz Proboszcz Władysław Midura, który następnie dokonał pobłogosławienia dożynkowego chleba i przyniesionych plonów ziemi. Starostowie bochen chleba wręczyli następnie gospodarzowi gminy - Wójtowi Józefowi Nowakowi. W krótkim wystąpieniu Wójt podziękował za zaproszenie, za rolniczy trud oraz wyraził uznanie dla mieszkańców Ujazdu, którzy bez żadnej dotacji od samorządu potrafili się zorganizować i postawić nową salę. Obiecał jednak, że tę inwestycję będzie starał się wesprzeć z budżetu gminy, aby ją zakończyć. Słowa uznania skierował także do pań z KGW "Przyjazny Ujazd", cechujących się wieloma pomysłami, aktywnością i wielką pracowitością.
 Po tej - rzecz można - oficjalnej części dożynek, przyszła kolej na występy artystyczne w wykonaniu młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Kierlikówce, przygotowanych przez nauczycielki - panie Marię Kącką i Dorotę Grabowską. Występ rozpoczął się od zatańczenia poloneza. Potem były piosenki i humorystyczna scenka. Tę część dożynek zakończyły kuplety odśpiewane przez panie z KGW "Przyjazny Ujazd" przy akompaniamencie zespołu muzycznego. Poruszyły w nich w humorystyczny sposób aktualne tematy, dotyczące dożynek i spraw wsi.
 Biesiada przy stołach w dwóch salach Wiejskiego Domu Ludowego i zabawa taneczna w nowej części tego budynku zakończyły bardzo udaną, odbytą przy pięknej pogodzie impreę dożynkową. Po ilości osób przybyłych na nią oraz ilości darczyńców można sądzić, że za rok odbędzie się siódma jej odsłona.

 

                                                              Tekst, zdjęcia, wideo, wprowadzenie: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>