powiększ tekst A A A

sobota 14.10.2017

Kategoria
Pozostałe informacje

JUBILEUSZ 5. LECIA ŚDS W TRZCIANIE

 Środowiskowy Dom Samopomocy w Trzcianie, z siedzibą w Rdzawie, został utworzony 1 października 2012 rok. W dniu 5 grudnia 2012 roku odbyła się natomiast uroczystość oddania tej placówki do użytku. Placówka, z usług której na początku korzystało 28 osób, świadczy usługi poprzez pracę socjalną, psychoterapię, rehabilitację, organizację czasu wolnego. Głównym celem organizowania tej formy pomocy jest podniesienie jakości życia i zapewnienie oparcia społecznego osobom, które z powodu choroby mają poważne trudności w życiu codziennym. Polega to przede wszystkim na podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.
 10 października 2017 roku, a więc w 5. rocznicę utworzenia ŚDS,  kierująca tą placówka od początku Pani Barbara Borowiec wraz ze swoimi współpracownikami oraz domownikami przygotowała piękną uroczystość jubileuszową. Zaproszono na nią gości w osobach: Wójta Gminy Trzciana - Pana Józefa Nowaka,  Sekretarz Gminy Trzciana - Panią Danutę Michniak-Dutkiewicz, pracowników GOPS Trzciana, ks. Zbigniewa Wachowicza, który przed spotkaniem odprawił dla uczestników i pracowników ŚDS mszę świętą w kościele parafialnym w Kierlikówce.
 - Witam na pięknej uroczystości 5. lecia istnienia ŚDS-u.  Zleciało tak szybko, że nawet nie wiemy kiedy - powiedziała podczas powitania gości i uczestników spotkania Pani Barbara Borowiec, po czym zaprosiła wszystkich do oglądnięcia okolicznościowego programu. Rozpoczął się on od odśpiewania przez kadrę i uczestników Domu piosenki "Tu jest nasze miejsce", do której słowa napisali sami domownicy. - W niewielkiej wiosce, w Gminie Trziana
powstał niedawno nasz niezwykły dom; rodzina w nim już zamieszkała i nie odejdzie nigdy stąd. Tu każdy z nas ma swoje miejsce, jest zrozumiany i potrzebny też, na nowo odkrył swoja siłę, której nie widział wcześniej świat. Tu jest moje miejsce, tu mam swój ciasny. ale wlasny kąt, tu jesj moje miejsce, tu jest mój dom - śpiewali domowicze do akompaniamentu jednego z uczestników. 
 Po piosence przyszła kolej na poezję. Swój okolicznościowy wiersz odczytała zgromadzonym jego autorka - Pani Irena.
 Następnie zaproszonym gościom wręczono upominki w postaci ozdobnie oprawionego zdjęcia obiektu wraz z wierszem okolicznościowym Pani Ireny. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu z cyferka 5, z którego świeczkę zdmuchnęła p. Kierownik Borowiec, a potem p. Sekretarz i Wójt pokroili dla wszystkich uczestników uroczystości. Przemówienie , pełne uznania i podziękowań dla pracowników ŚDS-u w Rdzawie oraz osób i instytucji, które pomogły w utworzeniu tej instytucji oraz wspomnień o początkach, a także życzeń, wygłosił Wójt Józef Nowak. Za rodzinną atmosferę w Domu i udział w życiu religijnym parafii podziękował ksiądz proboszcz Marek Wachowicz. 
 Podczas spotkania, w specjalnie przygotowanej prezentacji komputerowej przypomniano najważniejsze wydarzenia z minionego 5. lecia funkcjonowania ŚDS-u oraz zaprezentowano obecnych domowników. Było trochę śmiechu i sporo wspomnień oraz wzruszeń. 
 Na zakończenie gości i domowników zaproszono na smaczny obiad. Umówiono się na kolejny jubileusz. 

                                                                   Relacja, zdjęcia, opracowanie: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>