powiększ tekst A A A

czwartek 09.11.2017

Kategoria
Pozostałe informacje

III ŻOŁNIERSKO-PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE ŚDS-ÓW W TRZCIANIE

  Środowiskowy Dom Samopomocy w Rdzawie już po raz trzeci włączył się w obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej. Kadra tego ośrodka wraz z podopiecznymi starannie przygotowała i w dniu 8 listopada 2017 roku, w Domu Weselnym "Arkadia" w Trzcianie zorganizowała spotkanie kilku Środowiskowych Domów Samopomocy. W rozśpiewanej imprezie, związanej ze zbliżającym się Dniem Niepodległości, wzięło udział ponad 120 osób. Oprócz uczestników ŚDS-ów z Muchówki, Zagórzan, Żegociny i Rdzawy, patriotyczne i żołnierskie pieśni i piosenki śpiewali zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Trzciana - p. Danuta Michniak-Dutkiewicz, kierownicy zaprzyjaźnionych ŚdS-ów, pracownicy GOPS w Łapanowie i Trzcianie, niektórzy dyrektorzy szkół. 
 Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po czym wszystkich przybyłych powitała p. Barbara Borowiec  - Kierownik ŚDS w Rdzawie, która wyraziła nadzieję, że impreza będzie mić charakter cykliczny. W roli konferansjerki i animatorki wspólnego śpiewania wystąpiła p. Beata Trzeciak.
  Wspólne śpiewanie popularnych pieśni patriotycznych np. "Jak długo na Wawelu", "Serce w plecaku", "Przybyli ułani po okienko", miało miejsce po kolejnych występach grup z poszczególnych Domów. Te zainaugurowała grupa z ŚDS w Żegocinie, która zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, a w nim m. in. wiersze i piosenki "Deszcze, jesienny deszcz", "Rozkwitały pąki białych róż".
 Następna grupa - z ŚDS-u w Muchówce, ubrana w czerwone berety z wizerunkiem Orła Białego, zaprezentowała montaż słowno - muzyczny, w którym przypomniała najważniejsze wydarzenia z czasów walk Polaków o niepodległość: Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, lata I wojny światowej, Powstanie Warszawskie. Krótki opis tych wydarzeń wzbogaciła odśpiewaniem pieśni "My I Brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Serce w plecaku" itd.
 Po grupie z Muchówki i wspólnym odśpiewaniu pieśni "Serce w plecaku" uczestnikom spotkania zaprezentowała się grupa z ŚDS w Zagórzanach. W swoim montażu zawarła zarówno pieśni wraz z informacjami o ich genezie i autorach, jak i wiersze. Widzowie mogli usłyszeć m. in. piosenki "Pałacyk Michla", "Hej, hej ułani" oraz wiersze Adama Asnyka "Da Bóg zasiąść w Polsce wolnej" i Leopolda Staffa "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą". Grupa zakończyła swój występ pieśnią "Marsz, marsz Polonia" i początkowym fragmentem wiersza Ludwika Wiszniewskiego pt "11 listopada", w którym znajdują się następujące słowa "Dzisiaj wielka jest rocznica - jedenasty listopada!... Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa".
 Jako ostatni ten właśnie hołd wyrazili gospodarze. Grupa z ŚDS Rdzawa przedstawiła najdłuższy i najbardziej urozmaicony pod względem form artystycznych program. Oprócz wiadomości historycznych, wierszy wzbogaconych pantomimicznymi inscenizacjami (z orłem i flagą), znalazły się w nim mniej znane pieśni patriotyczne; m. in. przepiękna piosenka Natalii Sikory "Biały Orzeł wzbić się nie może" i "Gdyby nie oni" z repertuaru Reginy Pisarek.
 Odśpiewana przez wszystkich pieśń "Przybyli ułani pod okienko" zakończyła tę część spotkania. Podziękowania dla wszystkich, którzy przygotowali trzecią edycje spotkania, dla wykonawców, uczestników, gości, właścicieli "Arkadii" ze strony p. Barbary Bukowiec - to przedostatni element uroczystości, podczas którego wręczono wszystkim występującym grupom upominki - drewniane ryngrafy z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, samodzielnie wykonane w ŚDS Rdzawa. Należy dodać, że uczestnicy Domu z Rdzawy wykonali także biało-czerwone kokardy, przypięte każdemu z uczestników spotkania, będącego formą publicznego wyrażenia patriotyzmu.
 Wspólny posiłek i rozmowy integracyjne przy stołach zakończyły III. Żołniersko-Patriotyczne Śpiewanie.

 

Fotogaleria >>>

                                                                                                Relacja, fotografie i wprowadzenie: Tadeusz Olszewski