powiększ tekst A A A

środa 28.03.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

NIEDZIELA PALMOWA W PARAFIACH NASZEJ GMINY

       W niedzielę 25 marca obchodziliśmy we wszystkich kościołach Niedzielę Palmową. Nabożeństwo jest pamiątką triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim, rozpoczyna Wielki Tydzień i jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci oraz zmartwychwstania Chrystusa. Wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach w kościołach na terenie naszej gminy, w których tradycyjnie już odbyły się konkursy palm.
      W Kamionnej w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Królowej Polski palmy pięknie prezentowały się na tle drewnianego kościoła. Tradycyjnie już wszyscy, którzy przynieśli do kościoła palmy otrzymali paczki upominkowe ufundowane przez Państwa Radwańskich (którzy w 1993r. zainicjowali ta piękną akcję) oraz Państwa Ćwiąkalskich.
      Równie pięknie prezentowały się palmy przyniesione przez dzieci do kościoła pw. św. Małgorzaty PM w Trzcianie. Zwycięzcami VII Parafialnego Konkursu Palm Wielkanocnych zostali ex aequo Bartek Duda (palma długości 15,30 m) oraz Kamil Furtak (palma długości 11m). Drugie miejsce zajął Sebastian Węglarz, którego palma miała 8m długości. Na III miejscu również ex aequo znaleźli się Piotr Osikowicz i Artur Mroczek. Pozostali otrzymali czekolady.
       Palmami wypełniony był także kościół pw. NMP Częstochowskiej w Leszczynie, gdzie także odbył się konkurs.
       W kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kierlikówce palmy poddano ocenie w dwóch kategoriach. W kategorii I –wysokość palmy, zwyciężyły Katarzyna i Paulina Dudzic z Łąkty Dolnej. W II kategorii – bogactwo ozdób zwyciężyli Jakub i Krzysztof Kowalczyk z Kierlikówki.
       To wspaniałe, że ta piękna tradycja jest tak mocno zakorzeniona w naszej kulturze, co więcej z roku na rok przybywa w kościołach wspaniałych, ręcznie robionych palm. Jest to naoczny wyraz pamięci o naszej tradycji i obyczajach.