powiększ tekst A A A

wtorek 22.05.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

ERASMUS + TYM RAZEM W HISZPANII

 W dniach od 5 maja do 12 maja 2018 roku uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Leszczynie: Gabriela Pietras, Justyna Adamczyk, Agata Adamczyk oraz Martyna Skiba wraz z opiekunami, dyrektorem szkoły mgr Marią Dyrdał oraz koordynatorem projektu mgr Agnieszką Adamus, uczestniczyły w spotkaniu w siedzibie partnerskiej szkoły w miejscowości Baza, Hiszpania. Wizyta odbyła się w ramach programu ERASMUS+ i realizowanego projektu „My skills, my future", na który został przekazany grant w wysokości 21.515 euro. W projekcie uczestniczą szkoły z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Niemiec oraz nasza szkoła z Leszczyny.
 Celem spotkania międzynarodowego było omówienie i prezentacja materiałów w ramach realizacji projektu, a w szczególności II etapu, czyli „Kultura i literatura krajów partnerskich". Uczennice miały możliwość bezpośredniego kontaktu z uczniami hiszpańskiej szkoły oraz wszystkimi partnerami projektu prowadząc rozmowy w języku angielskim. Niezwykle cennym doświadczeniem była wizyta w szkole i obserwacja lekcji oraz rozmowa z nauczycielami na temat systemu edukacji oraz administracji szkolnictwa. Uczniowie hiszpańskiej szkoły IES Alcrebite niezwykle serdecznie przyjęli nas i z wielką radością prezentowali swoje umiejętności oraz program artystyczny. W ramach oficjalnych spotkań delegacja polska została powitana przez dyrekcję szkoły oraz wzięła udział w spotkaniu z osobami zarządzającymi edukacją w regionie Granada. Nasze uczennice brały udział w międzynarodowym konkursie twórczości i umiejętności recytując wiersze polskich poetów w wersji anglojęzycznej i śpiewając piosenkę w języku polskim. Zaprezentowały również inscenizację w języku angielskim znanej bajki „Czerwony kapturek". Naszą uwagę przykuły dekoracje związane z Polską i naszymi narodowymi symbolami, a wianki krakowskie przygotowywane podczas warsztatów w naszej szkole znajdują się na wystawie szkolnej. Uczestnicy brali również udział w warsztatach kulinarnych (przygotowywanie marokańskich specjałów) oraz artystycznych (wyszywanie, haftowanie).
 Spotkanie w malowniczej miejscowości Baza pozwoliło również na poznanie kultury hiszpańskiej oraz historii regionu. Jako, że drugi etap projektu jest związany z poznaniem kultury krajów partnerskich zwiedziliśmy muzea, zamki, miejsca o historycznym znaczeniu. Spotkanie międzynarodowe było dla nauczycieli niezwykłym doświadczeniem osobistym oraz zawodowym. Uczennice z wielkim zaangażowaniem brały udział w przygotowaniach do wyjazdu, a naszą polską szkołę reprezentowały znakomicie. Nasze uczennice gościły również w domach co stanowiło niepowtarzalną okazję poznania stylu życia, zwyczajów, posmakowania typowych hiszpańskich specjałów.
 Zgodnie z harmonogramem projektu do czerwca uczniowie będą pracować nad kolejnym tematem projektu, a wszystkie przygotowane materiały zostaną zaprezentowane podczas następnego spotkania, które odbędzie się we wrześniu w Istituto Tecnico Commerciale w miejscowości Bitonto, Włochy.

Fotogaleria >>>

                                             Materiał nadesłany: AA. Opracowanie i wprowadzenie: Tadeusz Olszewski