powiększ tekst A A A

sobota 02.06.2012

Kategoria
Pozostałe informacje

STRAŻACKA UROCZYSTOŚĆ W KIERLIKÓWCE

   Gospodarzem tegorocznych Gminnych Obchodów Dnia Strażaka była w tym roku OSP Kierlikówka- najmłodsza z gminnych straży, utworzona w roku 1984. Dzień 2 czerwca 2012 roku zapisał się w dziejach tej jednostki kolejnym ważnym wydarzeniem: poświęceniem i przekazaniem samochodu bojowego Magirus - Deutz oraz oddaniem do użytku boksu garażowego. 
  Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pododdziałów z terenu całej gminy na przykościelnym placu. Dowódca uroczystości - Naczelnik OSP Kierlikówka - Ryszard Śliwa poprowadził strażaków do świątyni, w której księża: Władysław Midura (Kapelan Strażaków Gminy Trzciana) oraz Proboszcz z Kierlikówki - Ks. Marek Zbigniew Wachowicz odprawili mszę świętą w intencji strażaków. Podczas kazania ks. kapelan Władysław Midura wskazywał, jak ciągle zwiększa się zakres strażackich obowiązków. Wskazywał, że strażacka służba jest realizacją podstawowego przykazania - miłości bliźniego swego. Na zakończenie zacytował słowa "Modlitwy Strażaka":
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.

Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.

Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność, bym
Ugasił pożar w mig.

Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.

A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze. 
  
Po zakończeniu nabożeństwa strażacy przejechali pod szkołę, w pobliżu której znajduje się remiza. Prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP w Leszczynie, grająca pod batutą Włodzimierza Pietrasa, przemaszerowali potem ze szkolnego boiska na plac uroczystości przy remizie. 
   Dowódca uroczystości Ryszard Śliwa złożył meldunek o gotowości do uroczystości Wiceprezesowi Zarządu Powiatowego Oddziału w Bochni i jednocześnie Komendantowi PSP w Bochni Krzysztofowi Kokoszce. Ten dokonał przeglądy pododdziałów i przywitał się z nimi. 
    Kolejne punkty uroczystości przebiegały zgodnie ze strażackim ceremoniałem.  Prezes Zarządu OSP Żegocina Stanisław Piasecki powitał i przedstawił przybyłych gości, a swoje krótkie wystąpienie zakończył prośbą skierowana do kapłanów o poświęcenie, wybudowanego wiosną i latem 2011 roku boksu garażowego (jednostka posiadała już wcześniej garaż, ale otrzymany w prezencie od Niemców z okręgu Saarlouis samochód, nie mieścił się w nim, stąd potrzeba wybudowania nowego) oraz wspomnianego samochodu marki Magirus Deutz. Kapłani wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli pod dobudowany po stronie wschodniej budynku garaż i tam miała miejsce krótka uroczystość poświęcenia obiektu przez ks. Marka Wachowica, po której wstęgę przecięli : bryg. Krzysztof Kokoszka i Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak. 
    Po powrocie na główne miejsce uroczystości, odbyło się poświęcenie samochodu. Po odmówieniu modlitwy pojazd pokropił wodą święconą ks. kapelan Władysław Midura, a następnie Wójt Józef Nowak przekazał dokumenty pojazdu i kluczyki zastępcy naczelnika OSP Kierlikówka Piotrowi Marcowi, a ten z kolei kierowcy - Janowi Łukasikowi. Nastąpiło uruchomienie silnika pojazdu i sygnałów świetlnych i dźwiękowych. 
    W dalszej części tej uroczystości miało miejsce wręczenie strażackich odznaczeń. Prowadzący całą uroczystość Jerzy Dudek odczytywał treść uchwał statutowych władz Związku, po czym Krzysztof Kokoszka, w asyście Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Trzcianie Józefa Nowaka, dokonał dekoracji strażackimi odznaczeniami członków kierlikowskiej OSP: złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" druhów: Dębosz Tadeusz, Wrona Kazimierz, Śliwa Ryszard, Łukasik Jan, Mrugacz Władysław, Król Fryderyk; srebrnym: Wołowiec Kazimierz, Kępa Aleksander, Łukasik Aleksander, Burek Mieczysław, Surma Jan; brązowym: Kącki Stanisław, Dudek Józef, Anielski Marian. Natomiast odznaki "Strażak Wzorowy" otrzymali: Elżbieta Wołowiec, Piotr Marzec i Mirosław Leśniak. W imieniu odznaczonych podziękował druh Piotr Marzec. 
    Gratulacje dla strażaków z Kierlikówki oraz życzenia z okazji Dnia Strażaka  przekazali druhom: bryg. Krzysztof Kokoszka oraz Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Trzcianie Józef Nowak. Spiker - Jerzy Dudek odczytał także treść okolicznościowego listu nadesłanego do jednostki przez Stanisława Sorysa - członka Zarządu Województwa Małopolskiego. 
    Za otrzymany sprzęt i nowy boks garażowy podziękował Prezes Zarządu OSP Kierlikówka Stanisław Piasecki, który zaprosił także strażaków i gości na poczęstunek. Następnie dowódca uroczystości wydał rozkaz rozwiązania szyków. Prowadzone przez leszczyńską orkiestrę poczty sztandarowe i pododdziały strażackie odmaszerowały spod remizy, obserwowane przez dzieci, młodzież i kilkunastoosobową grupę mieszkańców wsi przybyła na uroczystość.  Goście rozpoczęli wpisywanie się do kroniki OSP w Kierlikówce, którą przed laty założył i przez kilkanaście lat prowadził - kiedyś członek tej jednostki, a teraz zaproszony na uroczystość sekretarz Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni - Tadeusz Olszewski. 
   Koncert leszczyńskiej orkiestry a potem zabawa taneczna na zbudowanej przez strażaków scenie zakończyła kolejny ważny dzień w dziejach najmłodszej w gminie Trzciana jednostki OSP i jednocześnie Gminny dzień Strażaka.

                                                                                                                        Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>