powiększ tekst A A A

poniedziałek 10.09.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

VII DOŻYNKI WIEJSKIE W UJEŹDZIE

 Tegoroczne Dożynki Wiejskie w Ujeździe, zorganizowane w sobotę, 8 września 2018 roku, miały wyjątkowo bogaty charakter. Zostały bowiem wzbogacone o oddanie do użytku i pobłogosławienie dobudowanej części budynku. Wnętrze prezentuje się okazale i nowocześnie. Pozostały już tylko roboty zewnętrzne.
 Ale po kolei. O godzinie 15.00 konna bryczka i traktor z osobową przyczepką z sołtysem Ujazdu - Stanisławem Kowalczykiem i kapelą "na pokładzie" wyruszyły w kierunku domostwa starosty weselnego Marka Mrugacza, a chwilę potem do Starościny Dożynek - Anny Biros. Po krótkim powitaniu i poczęstunku dożynkowy orszak wyruszył pod kościół w Trzcianie, skąd zabrał proboszcza Parafii Trzciana - ks. Władysława Midurę.
 W tym czasie przed wielofunkcyjnym budynkiem Domu Ludowego w Ujeździe zaczęli gromadzić się pierwsi zaproszeni goście i mieszkańcy wsi, a w kuchni wrzała praca. To panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd" szykowały dla swoich gości posiłek, ciasta i inne przysmaki.
 Kilka minut po godzinie 17 dożynkowy orszak wjechał na plac przed budynkiem. Panie przypięły gościom okolicznościowe kotyliony, a główny organizator dożynek zaprosił wszystkich do sali balowej. Po zajęciu miejsc przez gości i licznych mieszkańców wsi można było zaczynać zasadniczą część uroczystości.
 Kapela zagrała powitalnego marsza, po czym sołtys Stanisław Kowalczyk powitał i przedstawił licznych gości, w tym m.in:   Księdza Proboszcza Władysława Midurę, księdza katechetę Jaromira Buczaka, Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka z małżonką, radnego powiatowego Pana Wiesława Kukłę, radnych Gminy Trzciana na czele z przewodniczącym Ryszardem Śliwą.
 Następnie organizator i gospodarz dożynek wygłosił przemówienie, w czasi ektórego powiedział: "Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi - jest to najpiękniejszy dzień w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Z rolniczego trudu rodzi się chleb, dar Opatrzności Bożej i podstawowy produkt naszego życia. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony a ludziom za trud. Podziękujemy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwość, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem podzielić. Dziękujemy za piękny okazały wieniec dożynkowy który jest dowodem, że ziarna na nowy chleb i nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Niech dzielenie się chlebem będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową, aby nikomu w naszej gminie chleba nie zabrakło. Dziękujemy za piękny okazały wieniec dożynkowy który jest dowodem, że ziarna na nowy chleb i nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Niech dzielenie się chlebem będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową aby nikomu w naszej gminie chleba nie zabrakło. Dziś w tych świątecznych okolicznościach dziękuję za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość, które dodają wiary w sens podejmowanych, często trudnych decyzji. Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Dziękuję Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za podjęcie się trudu współorganizacji tegorocznych dożynek. Serdecznie dziękuję Wam wszystkim Szanowni Zebrani za udział w święcie. Szczególne słowa podziękowania kieruję do sponsorów tegorocznych dożynek. Niech będą one Naszą wspólną radością - powiedział.
 W imieniu wiejskiej społeczności Sołtys Kowalczyk podziękował także wszystkim, którzy materiałami i robocizną włączyli się w dzieło rozbudowy Domu Wiejskiego.
 Pięknej postawy i dzieła pogratulował mieszkańcom Ujazdu Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, który symboliczny klucz do obiektu wręczył Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd" Bożenie Kowalczyk i przedstawicielowi OSP Ujazd Henrykowi Grabowskiemu. Pogratulował mieszkańcom Ujazdu aktywności i pomysłów oraz wielkiego wkładu w rozbudowę budynku oraz życzył udanej zabawy.
 Gratulacje złożył także Ks. Proboszcz Władysław Midura, którego Sołtys Kowalczyk poprosił o pobłogosławienie nowej części obiektu. Kapłan odmówił modlitwy, po czym ks. wikary Jaromir Buczak w asyście sołtysa dokonał pokropienia obiektu i uczestników uroczystości wodą święconą.
 Ksiądz Proboszcz dokonał następnie pobłogosławienia plonów ziemi zgromadzonych w koszu i bochna chleba, trzymanych przez Starostów Dożynkowych. Bochen został następnie przekazany Wójtowi Gminy, a kosz z produktami Proboszczowi Parafii Trzciana. Gospodarz Gminy obiecał przysłowiowy chleb dzielić sprawiedliwie.
 Podobnie jak w latach poprzednich program artystyczny pod kierunkiem Doroty Grabowskiej i Marii Kąckiej przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kierlikówce. Złożyły się na niego wiersze, piosenki i żwawo odtańczony krakowiak oraz polonez.
 Tradycyjnie też Panie z KGW "Przyjazny Ujazd" wykonały okolicznościowe, dożynkowe przyśpiewki, dedykując poszczególne kuplety m. in. Proboszczowi, Wójtowi, poszczególnym sponsorom. Ostatnia zwrotka tej piosenki brzmiała tak: "Dziękujemy pięknie Wam mili goście. Sala piękna aż nam wszystkim serduszko rośnie. To jest nasza wspólna sprawa, wspólna będzie też gościna i zabawa". Występ ten nagrodzono owacją.
Następnie wszystkich poczęstowano ciastem, a wkrótce potem obiadem. Rozpoczęła się dożynkowa zabawa, która trwała długo w noc. Po ciężkiej pracy w polu oraz rozbudowie Domu Wiejskiego przyszedł czas na zabawę. Mieszkańcy Ujazdu umieją zarówno ciężko pracować, jak i dobrze się przy zabawie integrować.

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>

                                  Zdjęcia, relacja, wprowadzenie: Tadeusz Olszewski