powiększ tekst A A A

poniedziałek 17.09.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

ZUS zaprasza do PUE-room

       Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W Tarnowie i Bochni około 15 procent pracodawców nie ma takiego profilu, dlatego tarnowski ZUS organizuje specjalne dyżury pracowników tzw. PUE-roomy.

       Od 1 grudnia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane elektronicznie. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS musi obniżyć zasiłek o 25 procent.

       Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Tarnowie i Bochni około 15 proc. przedsiębiorców, nie uruchomiło profilu na PUE.

       Zakład Ubezpieczeń Społecznych z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE, uruchomia specjalne dyżury pracowników tzw. PUE-roomy :
17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Oddziale ZUS w Tarnowie przy ul. Kościuszki 32,
17-19 września w godz. 8.00 – 14.00 – w Inspektoracie ZUS w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 48.
21 i 24 września godz. 8.00 – 14.00 – w Urzędzie Skarbowym w Bochni przy ul. Gołebiej 3.

       Profil na PUE jest zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, w domu.

       Platforma Usług Elektronicznych jest narzędziem, które ułatwia kontakt z ZUS. Umożliwia ona użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala także na łatwy dostęp oraz przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych, pism i wniosków. Co ciekawe tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce. Z profilu mogą również korzystać pracownicy, którzy sprawdzą, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń i czy odprowadza za nich składki. Mogą także obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Emeryci i renciści sprawdzą informacje o otrzymywanych świadczeniach. Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści.

Anna Szaniawska
Regionalny rzecznik ZUS
w województwie małopolskim

 

Wprowadzenie: M.R.