powiększ tekst A A A

poniedziałek 05.11.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

PATRIOTYCZNO - RELIGIJNA UROCZYSTOŚĆ W KIERLIKÓWCE

  4 listopada 2018 roku w Kierlikówce miała miejsce uroczystość religijno - patriotyczna, zorganizowana przez tutejszą parafię i szkołę podstawową. O godzinie 10 w miejscowym kościele parafialnym ks. proboszcz Marek Wachowicz rozpoczął uroczystą sumę, witając licznie przybyłych parafian, poczty sztandarowe szkoły i OSP wraz ze strażacką asystę druhów z OSP w Rdzawie i Kierlikówce oraz głównego celebransa nabożeństwa - ks. dr. Piotra Jamioła - saletyna wykładającego historię na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. - Mamy to szczęście, że w wolnej Ojczyźnie możemy uczestniczyć w radosnej uroczystości stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości i w ramach tej uroczystości po mszy świętej nastąpi poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Następnym punktem będzie odsłonięcie i poświęcenie tablicy, która na zawsze będzie przypominać nam dzisiejszą uroczystość - zapowiedział ks. proboszcz.
 Potem rozpoczęła się uroczysta suma uświetniona śpiewem miejscowej parafialnej scholi, prowadzonej przez Małgorzatę Mikołajek. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Jamioł. Była ona krótką lekcją historii Polski od czasów chrztu do odzyskania niepodległości. Kapłan ukazał także przykłady świadczące o boskiej opiece nad naszą Ojczyzną.
 Po zakończeniu mszy świętej odbyła się ceremonia poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego (Jezu ufam Tobie). Pierwszy obraz namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934, jednak bardziej znaną wersją jest obraz Adolfa Hyły z 1944 roku i to kopia tego właśnie obrazu zawisła w ozdobnej, zwieńczonej krzyżem nastawie umieszczonej w prawej nawie kościoła. Jezus ubrany w białą szatę stojąc, unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, lewą ręką wskazuje na swoje serce, z którego wychodzą promienie: jasny blady i czerwony. Ten pierwszy symbolizuje wodę usprawiedliwiającą duszę, czerwony zaś to krew, która jest życiem dusz (obie miały wytrysnąć z przebitego na krzyżu boku Jezusa). Niektórzy sądzą, że promienie wyglądają jak flaga Polski.
 Po zakończeniu tej ceremonii wszyscy uczestnicy nabożeństwa przeszli na przykościelny plac, gdzie obok Krzyża Misyjnego posadowiono kamień, na którym zamocowano tablicę z wizerunkiem godła Polski i napisem: "1918 - 2018. Walczącym i poległym w obronie Ojczyzny w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wdzięczni Bogu za Wolność mieszkańcy Kierlikówki i Rdzawy. Honorową asystę przy obelisku z tablicą, ufundowane przez Parafię Kierlikówka, pełnili najstarsi mieszkańcy obu wiosek: Jan Łukasik z Kierlikówki i Franciszek Zatorski z Rdzawy (obaj rocznik 1930). To właśnie oni odsłonili ten pomnik, który został pobłogosławiony przez ks. dr. Piotra Jamioła. Przy dźwiękach werbla delegacje uczniów złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Zanim ks. proboszcz Wachowicz poprosił o końcowe błogosławieństwo, poinformował, że uzupełnieniem tego wydarzenia będzie okolicznościowa wieczornicę, na którą zaprasza Szkoła Postawowa w Kierlikówce w najbliższy piątek - 9 listopada br. (sala gimnastyczna - godz. 18.00). Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich do udziału.

Fotogaleria >>>
Relacja wideo >>> wkrótce

                                      Relacja, zdjęcia i film oraz wprowadzenie Tadeusz Olszewski