powiększ tekst A A A

środa 14.11.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

Występ Nieformalnej Grupy Artystycznej XXI Wieku -"WESELE" Stanisława Wyspiańskiego

       W dniu 11.11.2018 roku na scenie w Gminnej Świetlicy w Trzcianie została wystawiona sztuka Stanisława Wyspiańskiego „Wesele". Na każdym z trzech spektakli zgromadziła ona pełną widownię, co jest najwymowniejszym dowodem ogromnego sukcesu lokalnego, kulturalnego przedsięwzięcia. Ze względu na wysoki poziom tego artystycznego projektu, o Trzcianie i jej talentach stało się głośno również poza obrębem naszej gminy. A wszystko dzięki pani reżyser – profesor Monice Rasiewicz oraz Nieformalnej Grupie Artystycznej XXI Wieku.

       Profesor Rasiewicz wydobyła z dramatu Wyspiańskiego zarówno głębię ludzkich charakterów różnych stanów z przełomu wieków, jak i mocną wymowę symboliczną. Z sztuki biła prawdziwa „polskość" z wszelkimi zaletami i niedostatkami: duma i gwałtowność polskiego chłopa, jego słabość do trunku i poczucie obowiązku obrony ziemi ojczystej; chwiejność i słabość charakterów inteligencji i szlachty w obliczu wielkiej misji; pragnienie wielkości i czynu przy jednoczesnej bezsilności i niemocy przewrażliwionej młodopolskiej natury. Oczywiście nie udałoby się to bez zaangażowania naszych utalentowanych aktorów. A wśród nich pojawili się: Kinga Snopek-Panna Młoda, Paweł Sroka-Pan Młody, Krzysztof Kącki-Żyd /Wernyhora, Stanisław Pastuszak-Dziad /Nos, Ks. Jaromir Buczak-Ksiądz, Andrzej Kącki-Dziennikarz, Beata Kłósek-Czepcowa, Krzysztof Krawczyk-Czepiec, Maria Zdebska-Gospodyni, Jerzy Opioła-Gospodarz, Stanisław Gutowski-Ojciec, Edyta Błasińska-Klimina, Janina Szczur-Radczyni, Monika Snopek-Rachel, Karolina Kaja-Maryna, Kacper Gutowski-Chochoł, Agnieszka Sowińska-Marysia, Władysław Mech-Szela, Marcin Noskowicz-Wojtek, Rafał Pawlicki-Widmo/Czarny Rycerz, Bartłomiej Wrona-Stańczyk, Chrystian Szczur-Poeta, Wiktoria Łukasik-Zosia, Kamila Krawczyk-Haneczka, Rafał Stawarz-Kuba /Kacper, Tosia Banaś-Kasia, Szymon Zdebski-Jasiek/Hetman, Justyna Sroka-Isia, Maciej Kłósek-Muzykant

REŻYSERIA/ADAPTACJA -Monika Rasiewicz

OPRAWA MUZYCZNA -Zespół RIVER oraz Karolina Szczur

ŚWIATŁO -Filip Sowa Dj Soofka

SUFLER - Ewa Gądek

       Swą profesjonalną grą wciągnęli publikę w artystyczne przeżycie. Pobudzający temperament chłopek, które poskramiały butne porywy swych mężów, zapalczywość i energiczność chłopów, wprowadzały w świat weselnych godów na wsi sprzed stu lat. Wzniosłość myśli poety, jego wrażliwość przy jednoczesnym flircie z dwiema kobietami pokazywała dwoistość natury ludzkiej, która z jednej strony rwie się do ducha poezji, a z drugiej do przyziemnych przyjemności. Jakże charakterystyczna dla inteligencji Młodej Polski miłość Pana Młodego nie tyle do żony, co do idei wiejskiej sielskości, pozbawiona głębszego poznania życia i potrzeb tej warstwy społecznej. Słabość szlachty w osobie Gospodarza w obliczu dziejowej misji. Dzięki wspaniałej grze aktorów każdy epizod dostarczał innych emocji. Śmiech, wzniosłość, egzaltacja a nawet strach. Weselne sceny odgrywane z prawdziwym przytupem, liryczne, symboliczne z patosem i grozą. Wyróżnić trzeba także profesjonalną grę postaci pobocznych.

      Dodatkowym walorem wystawionego dramatu była nieoceniona rola oprawy muzycznej, która zapewniała odpowiedni nastrój i wzmacniała odczucia widowni. Tu ukłony w kierunku zespołu RIVER i Karoliny Szczur.

       Mamy nadzieję, iż w niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się kolejną sztuką w wykonaniu Nieformalnej Grupy Artystycznej XXI Wieku pod opieką Pani prof. Moniki Rasiewicz. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
      

       Składamy również serdeczne podziękowania sponsorom którzy przyczynili się w realizacji tegoż spektaklu:
Stanisławowi Jelonkowi za podarowany materiał na budowę sceny,
Józefowi Krawczykowi za pożyczony materiał na budowę sceny,
Adamowi Pabis - Chata Gieda za pożyczone krzesła
Mieczysławowi Kędra za pożyczenie strojów,
Elżbiecie Dudziak za wypożyczenie strojów,
Władysławie Stawarz za pomoc w robieniu kostiumów,
Józefie Dudek za uszycie kostiumu,
Annie Błasińskiej za uszycie kostiumu,
Pani Winiarskiej za pożyczenie kostiumów
Klubowi Aktywnych Kobiet z Trzciany zaprzygotowanie poczęstunku,
Marii Zdebskiej za przygotowanie poczęstunku,
Filipowi Sowa za doskonałe oświetlenie,
a w szczególności wójtowi gminy Józefowi Nowakowi za wsparcie finansowe przedsięwzięcia.

       FOTOGRAFIA - Marek Rynowski

 

Wprowadzenie: M.R.