powiększ tekst A A A

piątek 16.11.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

IV ŻOŁNIERSKO-PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE SDS-ÓW W TRZCIANIE

  Czwarta z kolei artystyczna rocznicowo-patriotyczna impreza "Żołniersko-Patriotyczne Śpiewanie" zorganizowana została 8 listopada 2018 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Rdzawie i miała miejsce w Domu Weselnym "Arkadia" w Trzcianie. Uczestnicy Domu z Rdzawy wykonali także biało-czerwone kokardy, które każdemu z uczestników spotkania przypinano przy wejściu do sali. Przyjechali tu nie tylko kadra i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Rdzawie, ale także zaproszeni przez nich goście z ŚDS-ów w Muchówce i Zagórzanach, a także Wójt Gminy Trzciana - Józef Nowak, Sekretarz Gminy - Danuta Michniak-Dutkiewicz, kadra GOPS w Trzcianie i Łapanowie, Dyrektor PCPR w Bochni - Elżbieta Paczyńska, kierownicy zaprzyjaźnionych ŚDS-ów i placówek oświatowych.
 Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po czym wszystkich przybyłych powitała p. Barbara Borowiec - Kierownik ŚDS w Rdzawie, która powitała przybyłych. W roli konferansjerki i animatorki wspólnego śpiewania wystąpiła podobnie jak w roku poprzednim Beata Trzeciak. - Bardzo się cieszymy, że już po raz czwarty możemy wspólnie świętować, poprzez wiersz, piosenkę wyrażać swoje emocje, uczucia i podnosić ducha patriotyzmu - powiedziała na wstępie, wyrażając tym samym cel imprezy. Przypomniała także, że okazja ku wspólnemu świętowaniu i śpiewaniu była w tym roku szczególna - setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.  W rozśpiewanej imprezie, związanej ze zbliżającym się Dniem Niepodległości, wzięło udział około 100 osób.
  Reprezentacje ŚDSów z Muchówki i Zagórzan oraz Rdzawy zaprezentowały programy artystyczne, w których przypomniały wydarzenia historyczne, związane z walką Polaków o niepodległość oraz zaprezentowały poezję i piosenki patriotyczne. Wykonywane one były na tle okolicznościowej dekoracji. Każda w prezentacji była inna. Wykonawcy z wielkim zaangażowaniem śpiewali, czytali teksty wierszy i treści historycznych.
 Natomiast wszyscy zgromadzeniu w sali uczestnicy imprezy wspólne śpiewali popularne pieśni patriotyczne np. "Bartoszu, Bartoszu", "Cześć polskiej ziemi, cześć", "Piechota", co miało miejsce po kolejnych występach grup z poszczególnych Domów. Przed każdą pieśnią zgromadzeni mogli wysłuchać informacji o genezie i autorach śpiewanych pieśni. Akompaniował na keyboardzie Marcin Wójcik z ŚDS w Zagórzanach. Tekst pieśni był wyświetlany na ekranie, a na stołach wyłożono śpiewniki.
 Odśpiewana przez wszystkich pieśń "Jak długo na Wawelu" zakończyła tę część spotkania. Podziękowania dla wszystkich, którzy przygotowali czwartą edycje spotkania, dla wykonawców, uczestników, gości, właścicieli "Arkadii" ze strony p. Barbary Bukowiec - to przedostatni element uroczystości, podczas którego wręczono wszystkim występującym grupom upominki - drewniane ryngrafy z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i napisem "100 Rocznica Odzyskania Niepodległości", samodzielnie wykonane w ŚDS Rdzawa. Jeden z nich wraz z wieloma zdaniami uznania, podziękowań i bukietem kwiatów przekazano dla kończącego kadencję Wójta Józefa Nowaka. - Współpraca układała nam się znakomicie, za co serdecznie dziękuję - powiedziała Barbara Borowiec - kierowniczka ŚDS w Rdzawie. Do podziękowań za gościnę i współpracę dołączyła Kierownik ŚDS w Zagórzanach - Małgorzata Kordula. Dziękując za kwiaty i miłe słowa wzruszony Wójt Józef Nowak, który 28 lat pracował w samorządach gmin Żegocina i Trzciana, wyraził uznanie dla organizatorów tej patriotycznej imprezy. - Mam wielką przyjemność i zaszczyt, że mogłem wśród wielu zacnych ludzi tworzyć historię naszej Małej Ojczyzny. Dziękuję wszystkim. Mam nadzieję, że rozpoczęte działania będą realizowane nadal. Dziękuję za życzenia i dzisiejsze spotkanie. Życzę zdrowia, radości i kolejnych imprez kulturalnych - powiedział do zgromadzonych, którzy odśpiewali mu wspólnie głośne "Sto lat".
 Gorący posiłek i rozmowy integracyjne przy stołach zakończyły IV. Żołniersko-Patriotyczne Śpiewanie.

Fotogaleria >>>

                                                               Relacja, fotografie i wprowadzenie: Tadeusz Olszewski