powiększ tekst A A A

czwartek 06.12.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

Pierwsze opaski bezpieczeństwa trafiły do mieszkańców Gminy Trzciana.

       Województwo Małopolskie w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej realizuje projekt "Małopolski Tele-Anioł", będący wsparciem osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku są niesamodzielne.

Celem projektu "Małopolski tele-Anioł" jest zorganizowanie systemu opieki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, który umożliwi 10 000 niesamodzielnych Małopolan, jak najdłuższe bezpieczne pozostanie w ich środowisku oraz miejscu zamieszkania.

W ramach projektu:
• powstanie Centrum Teleopieki – zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa,
• wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (przydzielanych w zależności od potrzeb i stopnia niesamodzielności) otrzyma 3 216 uczestników.
W projekcie zaplanowano również szkolenia dla opiekunów oraz sąsiadów w zakresie świadczenia usług opiekuńczych.

Gmina Trzciana także przystąpiła do współpracy przy realizacji projektu, w związku z czym kilka dni temu trafiły pierwsze opaski bezpieczeństwa dla mieszkańców naszej Gminy.
To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. W ramach projektu osoby samotne, niesamodzielne z całego województwa zostaną objęci zdalną opieką medyczną, wśród nich są również mieszkańcy Gminy Trzciana.

Do mieszkańców naszej Gminy trafiły specjalne opaski, wyposażone w kartę sim i specjalny przycisk SOS, umożliwiający łatwy kontakt z fachowcami czuwającymi nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem. Poznajcie naszych cudownych Seniorów!

JAK DZIAŁA OPASKA?

Osoby, które zakwalifikowały się do pomocy, dostały za darmo – specjalną opaskę dzięki której mogą szybko się skontaktować z Centrum Teleopieki i otrzymać fachową pomoc. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem "SOS". Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela. Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem "ludzi" służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna. Bez względu na porę dnia lub nocy w Centrum na pierwszej linii czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog oraz asystenci teleopieki. System teleopieki automatycznie identyfikuje podopiecznego i wyświetla ratownikowi cyfrową katę podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum, w dalszej kolejności wykwalifikowany pracownik ocenia sytuację i podejmuje działania odpowiednie do zgłoszonego problemu, np. zawiadamia osoby podane do kontaktu, udziela porady, wzywa odpowiednie służby ratunkowe. Pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

-„Jest to bardzo pomocne urządzenie w opiece nad osobami zależnymi od innych- mówi Anna Kasińska opiekun medyczny GOPS Trzciana- jestem o wiele spokojniejsza kiedy nie świadczę pracy dla swoich podopiecznych, bo wiem, że znajdują się pod fachową pomocą 24 h/dobę. Polecam Projekt wszystkim osobom niesamodzielnym, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką – a nie są, bo np. mieszkają same"

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Pomoc w realizacji projektu "Małopolski Tele-Anioł" w zakresie dotarcia do osób najbardziej potrzebujących, pomocy w wypełnianiu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego jest udzielana przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcianie tel: 146136002. Dokumenty zgłoszeniowe można wysyłać bezpośrednio do podmiotów wyznaczonych w ramach bazy teleadresowej projektu: https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/TELEANIO%C5%81/Za%C5%82.%201_Baza%20teleadresowa.pdf

Informacje o projekcie: https://www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja lub na naszej stronie: www.gopstrzciana.pl w zakładce Małopolski Tele-Anioł

 

Wprowadzenie: M.R.