powiększ tekst A A A

poniedziałek 17.12.2018

Kategoria
Pozostałe informacje

"PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ" W KAMIONNEJ

 Po raz kolejny, z inicjatywy Pani Iwony Dudziak, Stowarzyszeniu „Małopolanki Tworzą Być Kobietą z Pasją", wspieranego przez Wójta Gminy Trzciana i społeczność Szkoły Podstawowej w Kamionnej oraz bardzo wielu osób indywidualnych i firm udało się zorganizować z powodzeniem imprezę charytatywną, której podstawowym celem było zebranie środków na pokrycie kosztów leczenia Piotra Wolaka z Żegocinie, dotkniętego chorobą zaniku mięśni.
Miejscem spotkania ludzi dobrej woli i wielkiego serca była sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Kamionnej. W sobotnie popołudnie 15 grudnia 2018 roku przybyli tu, aby nie tylko wziąć udział w imprezie pod nazwą "Przedświąteczne Spotkanie z Tradycją", czy zakupić choinki, ozdoby świąteczne, książki, regionalne wypieki i obejrzeć bogatą część artystyczną, ale przede wszystkim, aby wziąć udział w akcji pomocy.
 Impreza połączona z kiermaszem rozpoczęła się o kilkanaście minut po godzinie 15.00. Rozpoczęła je powitaniem gości, wśród których byli między innymi wójtowie gmin Trzciana (Cezary Stawarz) i Żegocina (Wojciech Wrona) dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionnej – Katarzyna Janiczek. W roli konferansjerki całą imprezę poprowadziła Monika Snopek.
 Część artystyczną rozpoczął wokalno - taneczny występ dzieci z Przedszkola „Jaś i Ola idą do przedszkola". Potem swój program o tematyce świątecznej zaprezentowali uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. W trzech piosenkach zaprezentowała się Iwona Zięba – finalistka "Festiwalu Zaczarowanej Piosenki" - mama dziewczynki, której "Małopolanki z Pasją" pomagały w poprzedniej imprezie charytatywnej "„Kamionna dla Zosi – rodzinny piknik Zumba Fitness", zorganizowanej we wrześniu br. Następnie dla zgromadzonej publiczności wystąpili członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy "Gościnna Kamionna", którzy zaprezentowali ciekawe widowisko o dawnych zwyczajach Wigilii Bożego Narodzenia. Główne role zagrali w nim: miejscowy poeta Władysław Mech oraz Stanisław Pastuszak.
 Podczas imprezy ogłoszono i wręczono nagrody uczestnikom i laureatom dwóch konkursów. Pierwszy z nich, plastyczny, to Konkurs Bożonarodzeniowy „Radosne Święta – twórcze Święta". Wzięli w nim udział uczniowie wykonując ozdoby, kartki świąteczne, małe zestawy z choinkami, same choinki. Komisja Konkursowa zdecydowała nagrodzić wszystkich uczestników. Laureatami tego konkursu zostali: klasy 0 - III: Błażej Zatorski - Trzciana, Wiktoria Sowa - Kamionna; klasy IV - VI: Arkadiusz Krawczyk - Łąkta Dolna, Oliwia Banat - Kierlikówka, klasy VII - III Gimnazjum: Kacper Zatorski - Kamionna, Katarzyna Dudzic - Kierlikówka, Wiktoria Bratek - Leszczyna. Wyróżniono następujących uczniów: Bartłomiej Śmiałek - Kierlikówka, Julia Zatorska - Kamionna, Dominik Piwowarczyk - Trzciana, Wiktoria Dudziak - Kamionna, Joanna Jaworska - Leszczyna, Faustyna Płachczyńska - Kamionna, Milena Pyznar - Łąkta Dolna, Aleksandra Kukla - Trzciana. Nagrodę specjalną przyznano Lenie Nowak z Kamionnej. Ci, którzy byli obecni na imprezie otrzymali przynane nagrody, które wręczał Wójt Gminy Trzciana - Cezary Stawarz.
 Drugi, kulinarny zorganizowany pod tytułem "Świąteczna strucla z makiem". Jury 1 miejsce przyznało strucli przyrządzonej przez Koło Gospodarzy i Gospodyń z Kamionnej; drugie Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych z Trzciany.
Po przerwie, podczas której goście mogli usiąść przy stole i napić się kawy, zjeść pyszne ciasta lub robić zakupy na stoiskach. Popularnością cieszył się kiermasz książek i ozdób świątecznych, sprzedaż żywych choinek. Zgromadzeni mogli również spróbować ciast i potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń i Gospodarzy "Gościnna Kamionna", Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Trzciany, Smakołyki Zdrowia z Kamionnej oraz bigosu przygotowanego przez Restaurację "Hexe" z Żegociny. Dzieci mogły spróbować sił w warsztatach plastycznych, na których tworzone były tradycyjne ozdoby na choinkę. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieciaków było malowanie twarzy, zabawy z pomocnikiem Św. Mikołaja i Fotobudka.
 Ostatnim punktem programu był występ teatralny gościa specjalnego - Zespołu Regionalnego "Spod Kicek" z Mordarki, który rozśpiewanym i roztańczonym, barwnym widowisku patriotycznym „Cysorz dziś chodoków do wojska werbuje" wywołał wspomnienia z czasów tuż sprzed I wojny światowej. Świetnie zagrane widowisko i jego aktorów publiczność nagrodziła owacją na stojąco.
 Tak zakończyło się "Przedświąteczne spotkanie z tradycją". Dochód z tej imprezy w wysokości 6097 zł. przekazany zostanie na konto Piotra Wolaka, który we wrześniu ubiegłego roku został zakwalifikowany do udziału w terapii komórkami macierzystymi w Centrum Medycznym Klara w Częstochowie. Leczenie ma poprawić komfort jego życia i spowolnić rozwój choroby. Zabiegi są jednak kosztowne. Koszt każdego z nich to około 20 tys. zł. Rodziny nie stać na taki wydatek, tym bardziej że przeszczepy, aby przyniosły efekt, muszą być wykonywane w odstępie od 4 do 6 tygodni. Piotr przeszedł już dwa przeszczepy, potrzebuje ich jednak jeszcze aż osiem. Dlatego też akcja charytatywna zorganizowana w Kamionnej, nie kończy akcji pomocowej. Nadal trwa aukcja internetowa na Fecebooku "Książki licytujemy - Piotrowi życie ratujemy". Nadal można też wpłacać 1% podatku.
Sponsorami wydarzenia byli: PABLO Rental - Wypożyczalnia Sprzętu Budowlanego z Łąkty Dolnej, "SEDIA" - Zbigniew Janiczek z Żegociny, "STOSPED" - Stokłosa z Łąkty Górnej, MeryLu Handmade z Baczkowa, Deseczki KM z Żegociny, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Żegocinie, Magdalena i Marcin Radzięta z Trzciany, Centrum Handlowe "NOVUM" (Sklep Groszek) z Żegociny, Pracownia Fotograficzna FotoGasek z Bochni, Zespół "MILA", Firma "Pierożki Babci Władzi" z Trzciany, Cukiernia Tradycyjna - Wojciech Nakielny z Bochni, Transport Autobusowy - Antoni Wiśniowski z Kamionnej, Pracownia artystyczna "Ev Design" z Żegociny, Restauracja "HEXE" z Żegociny.
 Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania imprezy oraz wsparli finansowo akcję pomocy dla Piotra Wolaka.

                               Relacja, zdjęcia, wideo, wprowadzenie : Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>