powiększ tekst A A A

wtorek 12.03.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

NOWY FORD UROCZYŚCIE PRZEKAZANY ŚDS W RDZAWIE

 12 marca 2019 roku ks. Marek Wachowicz - Proboszcz Parafii w Kierlikóce dokonał pobłogosławienia nowego samochodu, przekazanego dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Rdzawie. Zaproszeni goście: Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdzak, Józef Nowak - poprzedni oraz Cezary Stawarz - obecny Wójt Gminy Trzciana dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, przekazując tym samym nowy Ford Transit Custom Kombi dla potrzeb ŚDS-u. Samochód, który dowozi już uczestników od początku lutego br. to pojazd dostosowany do przewozu dwóch osób na wózkach inwalidzkich i wyposażony m. in. w specjalną hydrauliczną windę wewnętrzną.
 Kosztował 149 998,50 zł. Osiemdziesiat tysięcy złotych przekazał poprzez Starostwo Powiatowe w Bochni na zakup pojazdu PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), resztę dołożył Samorząd Gminy Trzciana.
 Przypomnijmy:
  - W dniu 16 lipca 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Bochni Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ludwik Węgrzyn - starosta bocheński i Józef Mroczek - wicestarosta, w obecności Józefy Szczurek – Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podpisali umowę w sprawie dofinansowania przez PFRON zakupu (w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III"). Dwóch nowych samochodów dla ŚDS w Muchówce i Rdzawie.
  - W połowie sierpnia 2018 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rdzawie podpisano umowę na dofinansowanie zakupu samochodu dla uczestników ŚDS. Przedmiotem umowy było dofinansowanie ze środków PFRON projektu pn. "Likwidacja barier transportowych dla ŚDS w Rdzawie poprzez zakup 9-cio osobowego samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich". Stronami umowy była Gmina Trzciana jako beneficjent oraz Powiat Bocheński (realizator programu), w imieniu którego umowę podpisali: Ludwik Węgrzyn - Starosta Bocheński oraz Józef Mroczek - Wicestarosta.
- 31 października 2018 roku Wójt Gminy Trzciana - Józef Nowak, po rozstrzygnięciu przetargu, podpisał umowę na zakup samochodu. Trwało to trochę, bo były trudności ze znalezieniem samochodu tak wyposażonego.
-[nbspW chłodny dzień 12 marca 2019 roku samochód został pobłogosławiony i uroczyście przekazany do użytku.
 Uczestnikami tej ceremonii była cała społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy w Trzcianie oraz zaproszeni goście, w tym Pani Elżbieta Paczyńska - Dyrektor PCPR w Bochni.
 Wdzięczni za tak wspaniały prezent domownicy odśpiewali fundatorom i osobom, które pomogły w pozyskaniu tego samochodu, specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenkę. "Nowy samochód - to wielka sprawa, co dnia zawija do portu Rdzawa, gdzie jest nasz drugi kochany dom, co łączy ludzi i daje schron. Wyraz wdzięczności wszystkim składamy i fundatorom dziś zaśpiewamy. Serdeczne dzięki składamy Wam i Sto Lat w zdrowiu życzymy Wam" - te, między innymi, słowa wyśpiewane przez Uczestników, dobitnie świadczą o radości z pozyskania nowego samochodu.
 Środowiskowy Dom Samopomocy w Rdzawie dysponuje aktualnie dwoma pojazdami: starym Fiatem Ducato (pojazd nie jest dostosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich) oraz przekazanym właśnie nowoczesnym Fordem. Zakup Forda - to dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Rdzawie bardzo ważna sprawa, bo nowy, specjalistycznie wyposażony samochód znacznie poprawi komunikację i komfort codziennego dojazdu i powrotu z ośrodka.
 Kierowcy: Stefan Jaskułowski i Janusz Grabowski muszą zrobić codziennie kilka kursów, aby wszystkich dowieźć do Rdzawy na czas, a po zajęciach, około godz. 15.30, rozpocząć odwożenie. Trasa prowadzi przez aż trzy gminy: Limanową (Do Nowego Rybia), Łapanowa i Trzcianę.
 Dziękowała wszystkim także Pani Kierownik ŚDS-uw  Rdzawie Barbara Borowiec, informując równocześnie zgromadzonych o kolejnych inwestycyjnych planach ŚDS-u oraz zapraszając na Wielkanocne Spotkanie Rodzinne, zaplanowane na 10 kwietnia br.

                                               Tekst, zdjęcia, wprowadzenie: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>