powiększ tekst A A A

sobota 08.06.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

130 LAT SZKOŁY W ŁĄKCIE DOLNEJ

 Szkoła w Łąkcie Dolnej po wielu a wielu walkach nareszcie w roku 1889 utworzoną została. Dawniej dzieci uczęszczały do Trzciany - za daleko to trochę dla małych dzieci ale cóż było robić? Nauka rozpoczęła się 1 września 1889, a naukę tę rozpoczęła P. Władysława Błoniarz, ale nie w budynku szkolnym /.../ ale w wynajętym. Była to mała izdebka - nauka więc odbywała się półzmianowo czyli była podzieloną. Pożal się Boże jaka to była klasa - w zimie zaduch okropny a w lecie upał niezmierny gdyż ani chwilę nie można było otworzyć okna, ani drzwi, bo na drugiej stronie mieszkał gospodarz, który miał dom bez komina - to pierwsze zdania zapisane w szkolnej kronice, która na szczęście zachowała się do dziś.
  Jak widać początki były bardzo trudne. 130 lat później, w dniu 2 czerwca 2019 roku, w zupełnie innych warunkach lokalowych i nie tylko, zostały zorganizowane uroczyste obchody rocznicy uruchomienia nauki w Łąkcie Dolnej.
 Na tę uroczystość, którą połączono z Festiwalem Piosenki Dziecięcej "Ja po prostu mam telent" (także jubileuszowym bo dwudziestym), społeczność szkolna zaprosiła wielu gości; m. in: Starostę Bocheńskiego - Adama Kortę, poprzedniego - Józefa Nowaka i obecnego Wójta Gminy Trzciana - Cezarego Stawarza (absolwent tej szkoły) , radnych powiatowych: Wiesława Kuklę i Jerzego Błoniarza, także absolwentów, radnych gminnych, dyrektorów szkół itd.
To właśnie oni zabierali głos, podkreślając jak ważna jest rola szkoły w środowisku, gratulując pięknego jubileuszu, życząc dalszego rozwoju. Zarys historii łąkieckiej szkoły został zawarty w okolicznościowym wydawnictwie pt. "Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość. 130-lecie szkoły w Łąkcie Dolnej". Zainteresowani mogli oglądnąć także wszystkie kroniki szkolne, łącznie z najstarszą. Przygotowano także wystawkę zdjęć związanych z historią szkoły i festiwalem. Oglądane były z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza przez absolwentów szkoły.
Publiczność oglądnęła także słowno – muzyczny montaż, wystawiony przez obecnych uczniów szkoły, w którym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii szkoły, a także przedstawili kilka humorystycznych scenek z życia szkolnego.
 Wszyscy uczestnicy rocznicowej imprezy mogli skosztować tortu przygotowanego specjalnie na tę uroczystość, a potem oglądać popisy taneczne, koncert zespołu „Power Play" i pokaz sztucznych ogni. Imprezę zakończono tańcami pod gołym niebem.
 Jubileuszowa uroczystość przeszła do historii i z pewnością w postaci tekstu i zdjęć trafi do szkolnej kroniki, którą za wiele kolejnych lat będą oglądać na 150-leciu szkoły dzieci obecnych uczniów. Nas ciekawi, jak wtedy będzie wyglądać szkoła w Łąkcie Dolnej i jak przebiegać będzie proces dydaktyczny.

                                                                                  Relacja, zdjęcia, film, publikacja: Tadeusz Olszewski 

Fotogaleria >>>

Relacja filmowa >>>