powiększ tekst A A A

wtorek 10.09.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

VIII DOŻYNKI WIEJSKIE W UJEŹDZIE

 Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września Rada Sołecka Wsi Ujazd na czele z sołtysem Stanisławem Kowalczykiem wraz z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd", przy współpracy z tutejszą jednostką OSP zorganizowali już po raz ósmy Dożynki Wiejskie.
 Uroczystość w dniu 7 września 2019 roku rozpoczęła się około godziny 16 wyjazdem delegacji organizatorów i kapeli po Starostów Dożynkowych. Konie ciągnące kolaskę i nowoczesny traktor z ozdobionym wozem pojechali najpierw po Starostę Dożynkowego - Pawła Kłóska, a potem po Starościnę - Barbarę Robak oraz Ks. Proboszcza Władysława Midurę.
  Przejeżdżający, rozśpiewany orszak wzbudzał zainteresowanie mieszkańców Trzciany i Ujazdu. W tym czasie panie z KGW witały przybywających pod Świetlicę Wiejską w Ujeździe mieszkańców wsi i zaproszonych gości.
  Po przybyciu konno - traktorowego orszaku dożynkowego zaproszono wszystkich do odświętnie udekorowanej sali balowej i wkrótce rozpoczęła się oficjalna część imprezy. Sołtys Stanisław Kowalczyk powitał przybyłych gości i wygłosił okolicznościową przemowę, w której nawiązał do tradycji dożynkowej. - Obchodzimy dzisiaj Święto Plonów naszej ziemi. Jest to dzień najpiękniejszy w roku każdego rolnika. To dzień radości i odpoczynku po ciężkiej pracy, to radosne święto zakończenia prac żniwnych i podziękowań rolnikom za tegoroczny chleb i wszelkie plony - powiedział Stanisław Kowalczyk, a następnie złożył podziękowania rolnikom za trud, dobrą pracę i godna postawę, życzliwość i mądrość, które dodawały wiary w podejmowaniu często trudnych decyzji, a także KGW "Przyjazny Ujazd", strażakom i licznym sponsorom. - Niech te dożynki będą naszą wspólną radością - dodał na zakończenie swojego wystąpienia.
 Wieniec żniwny oraz plony ziemi przyniesione do Świetlicy pobłogosławił ks. proboszcz Władysław Midura, który podziękował także za zaproszenie oraz kontynuowanie pięknej tradycji.
 Dziękował także Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz, któremu przekazano dorodny bochen chleba, upieczony z tegorocznej mąki. - To dla mnie zaszczyt - powiedział Wójt i podziękował organizatorom za podtrzymywanie tradycji dożynek, na których wzorowane były pierwsze Dożynki Gminne, zorganizowane w dniu 15 sierpnia 2019 roku w Trzcianie.
 Starostowie także otrzymali prezent – okazały kosz z owocami i innymi plonami ziemi, podarowany im przez delegację sołectwa Leszczyna. Podobny kosz otrzymał wcześniej od starostów Ks. Proboszcz Władysław Midura.
Kolejnym elementem wiejskiej uroczystości był program artystyczny, w którym zaprezentowała się uczennica Amelia Kącka, a potem panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które specjalnie na tę okoliczność przygotowały skecz oraz kuplety, nagrodzone przez widownię gorącymi oklaskami.
 Po poczęstunku i obiedzie rozpoczęła się biesiada, której głównym elementem były tańce. Zabawa trwała długo w noc. Tradycji stało się więc zadość. Po udanej imprezie mieszkańcy Ujazdu, zintegrowani w pracy i zabawie, powrócą do kolejnych już prac polowych.

                                                                            Relacja, zdjęcia, film, publikacja: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>