powiększ tekst A A A

środa 11.09.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

Pamiętamy o bohaterach września 1939r.

       W tym roku mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. W naszym regionie również pozostał ślad po tych smutnych chwilach.

6 września 1939 roku podporucznik 10 Brygady Kawalerii Michał Łukaszewicz ginie podczas walk z najeźdźcą w Trzcianie, dokładnie w przysiółku Działy. Jego ciało zostaje złożone na pobliskim cmentarzu wojskowym. Do roku 1975 istnieje grób z napisem Żołnierz nieznany. Jednak dzięki determinacji ówczesnej społeczności lokalnej, a szczególnie dyrektora szkoły Józefa Korty zostają częściowo ujawnionione personalia bohatera oraz okoliczności jego śmierci. Dla uczczenia pamięci bohatera kampanii wrześniowej powstaje obelisk. 17 września 2009 r w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na jego grobie uroczyście odsłonięto nową, poprawioną tablicę.
Przyszły pancerniak pochodził z Warszawy. W roku 1937 zdecydował się na karierę wojskową i złożył podanie do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Modlinie. W trakcie mobilizacji Michał awansował na dowódcę plutonu czołgów Vickers 121 Kompanii Czołgów Lekkich przydzielonej 10 BK. Z tym oddziałem Michał pojechał na wojnę przechodząc szlak bojowy 10 Brygady Kawalerii płk. Stanisława Maczka. Walczył pod Naprawą, Kasiną Wielką, Wiśniową, aż w końcu dotarł w okolicę Trzciany gdzie poległ, prawdopodobnie osłaniając odwrót swojego plutonu.

O bohaterze września 39 r. pamiętała młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzcianie. Dokładnie w 80 rocznicę jego śmierci przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty na grobie obrońcy oddając mu cześć. Tym samym dowiedli, że młodzież pamięta o tych, co życie oddali, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.


TEKST: J.B.

Wprowadzenie: M.R.