powiększ tekst A A A

poniedziałek 23.12.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

Z WIZYTĄ U MIESZKANKI

       Byliśmy u mieszkanki Rdzawy w sprawie trudnych warunków w jakich mieszka z gotowym wnioskiem o przydział wolnego mieszkania w Łąkcie Dolnej.

Niestety Pani nie przyjęła pomocy, ponieważ ubiega się o przyznanie mieszkania w Krakowie.

Mieszkanie w Łąkcie Dolnej stoi puste i czeka na Panią wolne o czym UWAGA TVN nie wspomniała bo taki materiał nie był by tak atrakcyjny.

Stanowisko Gminy Trzciana w związku z emisją Programu Uwaga TVN odnośnie warunków mieszkaniowych mieszkanki Rdzawy.

W dniu 14 listopada 2019r. został nagrany wywiad z Wójtem Gminy Trzciana, Panem Cezarym Stawarzem w sprawie stanowiska gminy wobec trudnych warunków mieszkaniowych mieszkanki Gminy Trzciana.
Pan Wójt w wywiadzie wyjaśnia, że nie był w domu tej pani, ale sprawę zna, gdyż pani C. odwiedziła go w urzędzie. Podczas wizyty w gminie proponował pomoc w formie wynajmu mieszkania w Łąkcie Dolnej, którym dysponuje gmina. Zainteresowana jednak nie złożyła wymaganego wniosku.
Następnie Wójt Gminy w asyście Pani Mecenas, Przewodniczącej Rady Gminy, kierownika GOPS, pracownika GOPS oraz sołtysa wsi Rdzawa udał się na miejsce zamieszkania pani C.
W trakcie rozmowy podkreślił, że warunki w jakich pani mieszka są dramatyczne i zaproponował pani konkretne rozwiązanie. Przyniósł wniosek niezbędny do przyznania mieszkania z prośbą, aby pani przemyślała propozycję i rozważyła możliwość wynajmu mieszkania w Łąkcie Dolnej.
Jednak po długiej rozmowie pani stwierdziła, że nie potrzebuje mieszkania w naszej gminie, ponieważ nie chce koncentrować swojego życia i jej niepełnosprawnego syna w Gminie Trzciana, lecz będzie się starać o przyznanie mieszkania w Krakowie. Takiej reakcji nikt się nie spodziewał.
Pani C. biorąc udział w reportażu miała nadzieję, że dzięki telewizji będzie jej łatwiej pozyskać mieszkanie w Krakowie.
Kobieta nie oczekuje pomocy finansowej w formie zapomogi od GOPS. Jedynym problemem jest kwestia mieszkania ale w grę wchodzi tylko mieszkanie w Krakowie. Ze względu na chorego syna, chce mu zapewnić mieszkanie w mieście, aby był blisko swojej siostry.
Sytuacja, w której znalazła się nasza mieszkanka jest trudna ale nie jesteśmy wstanie pomóc komuś, kto tej pomocy od nas nie chce przyjąć. Gmina Trzciana nie może przyznać mieszkania w Krakowie, a wolne mieszkanie w Łąkcie Dolnej, którym dysponuje gmina nie spełnia wymogów pani C.
W dniu 21 listopada br. Przewodnicząca Rady Gminy udała się osobiście do Pani C. proponując jej pomoc w wypełnieniu wniosku o przyznanie przez Gminę Miejską Kraków mieszkania w Krakowie.Z rozmowy wynikało, że pani C. jest wdzięczna za wszelką pomoc i wyraziła zgodę, jednak na drugi dzień poinformowała telefonicznie, że tej pomocy nie potrzebuje, bo poradzi sobie w inny sposób, gdyż jej synowi mieszkanie w Krakowie się należy.
Na dzień dzisiejszy Gmina wyczerpała już wszystkie możliwości propozycji pomocy Pani C.
W związku z powyższym uważamy, że nagranie tego materiału było bezzasadne i krzywdzące władze oraz Gminę Trzciana, które mają ręce związane: z jednej strony obraz kobiety z chorym synem mieszkającej w nędznych warunkach a z drugiej strony bezsilność i niemoc udzielenia pomocy, gdyż tę pomoc potrzebująca odrzuca.
Co zrobić? Jak pomóc osobie, która tej pomocy nie chce? Oceńcie Państwo sami!

 

 

Wprowadzenie: M.R.