powiększ tekst A A A

wtorek 16.07.2013

Kategoria
Pozostałe informacje

XVII ŚWIĘTO GMINY TRZCIANA

 Siedemnaste z kolei uroczystości Święta Gminy Trzciana", które odbyły się w niedzielę 14 lipca 2013 roku, przypadły na 18. urodziny tej gminy, która została reaktywowana z dniem 1 stycznia 1995 roku. Przypomnijmy, że po pamiętnej powodzi w lipcu 1997 roku, która dotkliwie zniszczyła część gminy, nie było świętowania.
 Tegoroczne "Święto Gminy Trzciana", zorganizowane przez samorząd gminy, zgromadziło wielu mieszkańców gminy oraz gmin ościennych, a także zaproszonych gości. Przybyli m. in. poseł Andrzej Sztorc, były minister prof. Józef Ćwiąkalski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Bocheński Jacek Pająk, Przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego Jarosław Marzec, Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz wójtowie sąsiednich gmin, szefowie instytucji powiatowych i gminnych, działacze polityczni, radni.
 - To święto wszystkich mieszkańców, którzy cieszą się z osiągniętych wyników i sukcesów (wysokie rankingi gminy, dużo inwestycji i pozyskanych środków unijnych) - powiedział Wójt Józef Nowak witając uczestników Święta, zgromadzonych na placu przed Zespołem Placówek Oświatowych w Trzcianie. Wspaniałych wyników gminy gratulowali i dobrej zabawy życzyli pozostali przemawiający goście: Andrzej Sztorc, Stanisław Sorys i Jacek Pająk.
 Zaraz po tej części, nazwijmy ją oficjalnej, nastąpiło wręczenie dyplomów i pucharów dla najlepszych drużyn tegorocznej edycji Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Trzciana. Z rąk organizatora rozgrywek Macieja Babrala i Wójta Nowaka odebrały je delegacje drużyn z Kierlikówki (III miejsce) i Trzciany (I miejsce). Bardzo dobrze zaprezentowało się też stoisko przygotowane przez niedawno powstałe z własnej inicjatywy Koło Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd", które nie tylko częstowało smakołykami (m. in. pyszne pierogi), ale z okazji 18.Urodzin Gminy Trzciana przekazało na estradzie Wójtowi Nowakowi własnoręcznie wyhaftowany herb Gminy Trzciana. Przez cały czas imprezy działały także inne stoiska (w tym Lokalnej Grupy Działania "Dolina Raby") i gumowe miasteczko dla dzieci.
 Natomiast na estradzie prezentowali się soliści i zespoły muzyczne. Przed częścią oficjalną wystąpili tu laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki "Ja po prostu mam talent" (Ewelina Orzeł, Maciej Kłósek, Adrianna Kukla) oraz uzdolnieni uczniowie działającej w Trzcianie Szkoły Muzycznej I stopnia. Każdy występ nagradzany był brawami coraz to liczniejszej publiczności.
 Po części oficjalnej scena zapełniła się muzykami Orkiestry Dętej OSP w Leszczynie, prowadzonej przez kapelmistrza Włodzimierza Pietrasa. Zespół dał ponad półgodzinny koncert muzyki rozrywkowej, wykonując m. in. melodie znane z repertuaru m. in. "Abby". Potem sceną zawładnęły dwa kabarety, prowadzone przy Świetlicy Wiejskiej w Trzcianie przez Piotra Musiała - młodszy "Ziomki" i starszy "Zgred".
 Wraz z zapadającym zmrokiem na estradzie pojawił się zespół "Soultaker" z Wadowic. Grupa zaczęła występ od utworu "Średniowieczny Krąg", który od razu rozruszał młodszą część publiczności, która przez prawie godzinę przed scena nieźle się bawiła przy ostrej rockowej muzyce zespołu.
 Kłopoty z właściwym nagłośnieniem gwiazdy wieczoru - zespołu "The Postman", spowodowały, że organizatorzy zdecydowali się na odpalenie sztucznych ogni (zresztą wspaniałych) przed koncertem zespołu grającego covery słynnego zespołu "The Beatles", a także niektórych polskich grup tego okresu, w tym "Czerwonych Gitar". Ci, którzy cierpliwie czekali na występ, zostali nagrodzeni rockendrollową muzyką lat 60-70-tych, największymi przebojami z repertuaru zespołu "The Beatles" i "Czerwone Gitary". 
 Tradycyjnie już Święto Gminy Trzciana kończy się zabawą taneczną na świeżym powietrzu. Tak też było w tym roku. Dobra pogoda sprawiła, że bawiono się długo w noc.
 Gmina Trzciana radośnie weszła więc w okres swojej "dorosłości".
 
                                                                                            Zdjęcia i relacja: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>
Relacja wideo >>>