powiększ tekst A A A

sobota 08.01.2022

Kategoria
Pozostałe informacje

Pierwszy Orszak Trzech Króli za nami

W dniu  6 stycznia 2022r. w Trzcianie, w Święto Objawienia Pańskiego mieliśmy okazję po raz pierwszy uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Trzciana, Parafię p.w.Św. Małgorzaty w Trzcianie oraz Akcję Katolicką z Parafii Trzciana.

O godzinie 10.30 na trzciańskim rynku zaczęli zbierać się mieszkańcy naszej gminy. Licznie zgromadzonych powitał Ks. Proboszcz Władysław Midura oraz Wójt Gminy Trzciana Pan Cezary Stawarz.
Po odśpiewaniu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, wszyscy uczestnicy przybrani w piękne korony wraz z Królami prowadzeni przez gwiazdę i kolędników misyjnych ze Szkoły Podstawowej w Trzcianie pod kierunkiem Pani Marii Pijanowskiej udali się w pochód, którego trasę zabezpieczali druhowie strażacy z OSP Trzciana. Śpiewając kolędy przygrywane przez kapelę z Kamionnej orszak dotarł do Kościoła Parafialnego w Trzcianie na uroczystą Mszę Świętą. Trzej Królowie, w których role wcielili się Panowie: Stanisław Gutowski, Józef Pijanowski i Mirosław Babicz pokłonili się Dzieciątku Jezus leżącemu w żłóbku i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Stosowny komentarz odczytali prowadzący: Pan Andrzej Kącki i Pani Renata Paruch.

Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Prof. Antoni Paciorek, ks. Proboszcz Władysław Midura oraz ks. Katecheta Krzysztof Ceglarz. Oprawę Mszy Św. uświetnił Chór Parafialny pod dyrekcją Pana Stanisława Grabowskiego. Po Mszy, ks. Proboszcz pobłogosławił wiernym i raz jeszcze podziękował wszystkim uczestnikom oraz organizatorom.
Miłą niespodziankę sprawiły mieszkańcom Koła Gospodyń z Parafii Trzciana: KGiGW ,,Dar serca” z Łąkty Dolnej, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Trzciany oraz KGW ,,Przyjazny Ujazd” przygotowując słodki poczęstunek oraz gorący żurek i bigos.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji tego przedsięwzięcia oraz do wszystkich mieszkańców biorących udział w Orszaku Trzech Króli.

Był to pierwszy Orszak w naszej gminie, ale patrząc na ogromny odzew mieszkańców mamy nadzieję, że nie ostatni. Ta piękna tradycja na pewno będzie kontynuowana w latach kolejnych.

Zdjęcia i wideo wykonał Pan Marek Szwed.
 
Nagranie 5Wprowadzenie: M.R.