powiększ tekst A A A

wtorek 14.06.2022

Kategoria
Pozostałe informacje

Realizacja projektu Erasmus + w PSP w Kierlikówce.

Realizacja projektu Erasmus +  „Tolerance in Sports”
 w Publicznej Szkole Podstawowej w Kierlikówce.

Mobilność w Turcji w dniach: 29.05.2022- 03.06.2022

 

W dniu 29 maja br. uczniowie oraz nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kierlikówce wyruszyli do Turcji.

W mobilności zorganizowanej przez turecką szkołę partnerską Ozel Gundogdu IIkokulu ve Ortaokulu uczestniczyło czterech uczniów z klasy ósmej: Milena Adamus, Kinga Leśniak, Patryk Brzegowy, Hubert Matras, nauczyciel języka angielskiego Klaudia Nowak oraz dyrektor szkoły Izabela Sroka.

Szkoła goszcząca przygotowała dla uczestników spotkania bogaty program.

Pierwszy dzień rozpoczęto od spotkania w szkole partnerskiej, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja mobilności, powitanie przybyłych gości oraz prezentacja części artystycznej. Kolejnym punktem programu były rozgrywki sportowe, które przyniosły dużo radości oraz sprzyjały integracji międzykulturowej. Po południu wszyscy udali się na stadion piłkarski w miasteczku Konya, a następnie nieli okazję zobaczyć mecz piłki koszykowej. Wtorkowe przedpołudnie spędzil spacerując uliczkami pięknego starego miasteczka. Byliy w muzeum „Mevlana Muzeum” oraz obejrzeli pokaz tańca „Performance of Whirling Dervishes”.

W środę, wczesnym rankiem wyruszyl do Ankary. Był to bardzo aktywny dzień, pełen wrażeń oraz nowych doświadczeń. Odwiedzili „Anitkabir”- Mauzoleum Atatürka – założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta oraz Marszałka Turcji, Mustafy Kemala Atatürka. Zwiedzili również pierwszy turecki parlament.

Ostatni dzień mobilności rozpoczęto od wizyty w centrum nauki, w którym uczniowie mogli wykonać różnorodne naukowe eksperymenty. Po południu udali się do doliny motyli „Butterfly Valley”, gdzie podziwiano piękne motyle oraz roślinność. Wieczorem wszyscy uczestnicy zgromadzili się na wspólnej kolacji, podczas której wręczone zostały certyfikaty oraz upominki.

Spotkanie w Turcji zakończyło realizację projektu Tolerance in Sports. Z każdej mobilności uczestnicy wracają do domu bogatsi o nowe wspomnienia i doświadczenia. Przeżytepiękne chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Udział w programie Erasmus+ był dla wszystkich niezapomnianą przygodą, która  wiele pokazała i wiele nauczyła.

Klaudia Nowak – n-l języka angielskiego i koordynator projektu.Wprowadzenie: M.R.