powiększ tekst A A A

poniedziałek 27.06.2022

Kategoria
Pozostałe informacje

GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE OSP

  W upalne, niedzielne popołudnie 26 czerwca 2022 roku, na stadionie sportowym w Rdzawie, zostały rozegrane Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Wzięły w nim udział reprezentacje wszystkich gminnych jednostek OSP (7) oraz dwie drużyny młodzieżowe OSP w Trzcianie. Sprawnie przeprowadzone zawody sędziowali - jako główny - asp. Grzegorz Nowak z PSP w Bochni oraz druhowie z OSP w Żegocinie. Biuro zawodów prowadził asp. Robert Trojanowski.
  Podczas początkowej zbiórki drużyn dowódca zawodów - Komendant Gminny Stanisław Piasecki złożył meldunek o gotowości do zawodów Wójtowi Gminy Trzciana i jednocześnie Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Cezaremu Stawarzowi. Wójt po przywitaniu się ze strażakami zwrócił uwagę na znaczenie zawodów dla sprawności bojowej jednostek OSP.
  Zgodnie z Regulaminem Zawodów rozegrano dwie konkurencje: sztafety oraz ćwiczenia bojowe. Rywalizowano tylko w dwóch grupach: Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz drużyn seniorskich grupy A. Zaciętą i wyrównaną rywalizację oglądała duża grupa publiczności, która razem z drużynami przybyła z poszczególnych sołectw. W wyniku losowania ustalona została kolejność startów. Jako pierwsi na linii startu do pojedynku sztafet przystąpili strażacy z OSP w Kamionnej. Po nich kolejno zaprezentowali się druhowie z OSP w Trzcianie, Rdzawie, Łąkcie Dolnej, Leszczynie, Ujeździe i Kierlikówce. Następnie na torze przeszkód nieco zmienionym w stosunku do toru seniorskiego wystąpiły: dziewczęca i chłopięca drużyny młodzieżowe OSP w Trzcianie, przygotowane przez opiekunów: Stanisława Grabowskiego i Stanisława Gutowskiego. Dzielnie poradziły sobie z przeszkodami, potwierdzając dobry poziom przygotowania.
  Po pierwszej konkurencji wyłoniła się czołówka drużyn seniorskich składająca się z: pierwszej po sztafecie OSP w Trzcianie, drugiej OSP w Kamionnej i trzeciej: OSP Rdzawa. Kolejne drużyny miały już sporą stratę. O końcowym wyniki rozstrzygnąć miało ćwiczenie bojowe, polegające zasadniczo na zbudowaniu linii wodnej oraz obróceniu tarczy i strąceniu pachołków. Także w tej konkurencji rywalizacja była zacięta i tylko drużyny młodzieżowe mogły spokojnie myśleć o awansie do zawodów powiatowych, planowanych na przyszły rok. Drobny błąd techniczny pozbawił prowadzącą po sztafecie drużynę OSP Trzciana końcowego zwycięstwa. Bezbłędnie i szybko wykonali ćwiczenie bojowe druhowie z OSP w Kamionnej (łącznie 114,9 pkt.) i tym samym to oni odnieśli zwycięstwo w zawodach gminnych i uzyskali prawo do reprezentowania gminy Trzciana w zawodach powiatowych. Drużyna Trzciany uzyskała łącznie 118,79 pkt; w tym 8 karnych. Miejsce trzecie obronili strażacy z OSP w Rdzawie (123 pkt.). Kolejne miejsca zajęły drużyny OSP: Leszczyna (132,50 pkt.), Kierlikówka (140,8 pkt.), Ujazd (157,75 pkt.) i Łąkta Dolna (158,60 pkt).
 Gdy opadły emocje drużyny i sędziowie ponownie stanęli na zbiórce, podczas której sędzia główny zawodów ogłosił wyniki, a Wójt Cezary Stawarz w asyście Komendanta Gminnego Stanisława Piaseckiego wręczył dowódcom nagrody pieniężne (czeki) i dyplomy. Te ostatnie otrzymały wszystkie drużyny. Nagrody finansowe otrzymały drużyny młodzieżowe (po 750 zł) oraz zdobywcy trzech pierwszych miejsc w grupie seniorów: - za pierwsze miejsce - 2500 zł; za drugie - 1000 zł, za trzecie 600 zł. Wszystkim serdeczne podziękowania złożył Wójt Cezary Stawarz i Komendant Gminny Piasecki. Na zakończenie wszystkich uczestników zawodów zaproszono do grillowego parku, w którym przed sześćdziesięciu laty stał jeszcze drewniany dwór Wesołowskich, a teraz można było odpocząć po trudach strażackiej rywalizacji.

Relacja, film i zdjęcia: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>
Relacja filmowa >>>