powiększ tekst A A A

wtorek 06.09.2022

Kategoria
Pozostałe informacje

CZWARTE DOŻYNKI GMINY TRZCIANA

 Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. To czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.
 Czwarte już Dożynki Gminy Trzciana, które zorganizowano w niedzielę, 4 września 2022 roku, były taką właśnie uroczystością. Jak podkreślono kilkakrotnie plony są w tym roku bardzo dobre.
 Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się od zbiórki orszaków dożynkowych z poszczególnych wiosek na parkingu przed szkołą w Trzcianie. Wszystkie grupy przyjechały na pięknie przystrojonych wozach ciągniętych przez traktory. Dożynkowy wieniec przywiozła reprezentacja Rdzawy, której w tym roku przypadł zaszczyt sprawowania funkcji starostów dożynkowych. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny z Kamionnej. Przyjeżdżających witał Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz, któremu towarzyszyły żona i dzieci.
 Po zabezpieczeniu trasy przez strażaków z OSP w Trzcianie dożynkowa kolumna wyruszyła w kierunku kościoła. Na czele jechał oczywiście orszak ze Rdzawy, który wiózł piękny, dożynkowy wieniec, wykonany ze zbóż, ziół, owoców i kwiatów w kształcie korony z hostią i krzyżem.
 Przed kościołem uformował się wkrótce barwny orszak, na czele którego stanęli: Przewodnicząca Rady Gminy Renata Paruch, niosąca kosz z kwiatami i owocami oraz Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz z żoną, niosący bochen chleba, a także zaproszeni goście: poseł Wiesław Krajewski, radny wojewódzki Piotr Dziurdzia, Komendant Powiatowy PSP w Bochni bryg. Robert Cieśla.
 Do dożynkowego orszaku wyszli ministranci i kapłani. Odmówiono modlitwę, a ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia wieńca i przyniesionych plonów wodą święconą. Następnie, przy dźwiękach muzyki, orszak wszedł nawą główną do kościoła.
 Rozpoczęła się ceremonia składania darów ofiarnych. Ofiarodawców przedstawiała Przewodnicząca Rady Gminy Renata Paruch. Przed ołtarzem ustawiono wieniec, na ręce księdza proboszcza złożone zostały: chleb i kosz kwiatów i warzyw. Następnie dary ofiarne składały delegacje poszczególnych sołectw. Delegacja Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Gościnna Kamionna"w darze przyniosła owoce; reprezentacja KGW „Mamy z pomysłem" z Kierlikówki w darze złożyła wino; sołectwo Leszczyna reprezentowane przez KGW „Śwarne Leszczynianki" przyniosła chleb; reprezentacja KGiG „Dar Serca" z Łąkty Dolnej kosz warzyw, sołectwo Trzciana reprezentowane przez "Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet" przyniosła w darze kosz kwiatów i ziół. Słowa powitania i podziękowań dla rolników, delegacji i gości, kół gospodyń, sołtysów, strażaków, rady gminy, kapłanów złożył Wójt Cezary Stawarz.
Koncelebrowana, pod przewodnictwem nowego Proboszcza Parafii Trzciana - ks. Jacka Daniela, który także wygłosił kazanie, msza święta miała uroczystą oprawę i zgromadziła nie tylko dożynkowe delegacje poszczególnych sołectw (z wyjątkiem Ujazdu, który od 10 lat organizuje własne, wiejskie dożynki), ale także zaproszonych gości oraz licznie przybyłych parafian.
 Po nabożeństwie, podczas którego zgromadzeni wyrazili wdzięczność Bogu za wszelkie dary, którymi obdarza każdego dnia i dziękowali modlitwą i śpiewem za wszystkie plony i owoce tegorocznego lata, wychodzących ze świątyni uczestników mszy świętej częstowano ciastkami.
 Następnie dożynkowy orszak, już bez wieńca, który pozostał w kościele, przejechał przez centrum Trzciany pod stadion "Orlika". Witał go tłum widzów, z uwagą przyglądający się rożnym markom traktorów i udekorowanym wozom, a także jadącym na nich odświętnie ubranym (często w stroje ludowe), delegacjom sołectw.
 Z estrady powitała ich prowadząca tę część dożynek Małgorzata Mikołajek, która zaprosiła przybywających do stoisk prowadzonych przez koła gospodyń i gospodarzy, dzieci na boisko z dmuchańcami.
 Niebawem rozpoczęła się cześć oficjalna. Z estrady powitał wszystkich przybyłych, w tym gości, Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz. Jeszcze raz podziękował za ich pracę rolnikom, a za współpracę sołtysom, strażakom, radzie gminy. Szczególne podziękowania złożył wszystkim delegacjom, a szczególnie paniom i panom z kół gospodyń wiejskich, które zgodnie i wspólnie współpracowały przy przygotowaniu i przeprowadzeniu dożynek, które - jak powiedział gospodarz gminy, są jednym z najpiękniejszych uroczystości w gminie. - Serce się raduje jak patrzymy na rolnicze pojazdy i na ten udekorowany plac - powiedział, a następnie przedstawił towarzyszących mu gości. Ich także poproszono o przemówienia. Pierwszy słowa podziękowań za zaproszenie, uznania dla gminy pozyskującej duże środki zewnętrzne, realizującej wiele przedsięwzięć, uznanie dla rolniczego trudu oraz życzeń dobrej zabawy wyraził poseł Wiesław Krajewski. W podobnym tonie wypowiedział się małopolski radny Piotr Dziurdzia. Podziękowania dla rolników i życzenia dobrej zabawy złożyła także Przewodnicząca Rady Gminy Trzciana Renata Paruch.
 Niedługo potem odbyła się na scenie ceremonia przekazania przez starostów ze Rdzawy - Anetę i Piotra Kłósków - Wójtowi Cezaremu Stawarzowi chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów. Poproszono go, aby dzielił go równo i sprawiedliwie pomiędzy mieszańców gminy i wyrażono życzenie, aby nikomu chleba nie zabrakło. Po ucałowaniu bochna chleba Wójt pokroił go na kromki i wyruszył następnie w stronię publiczności, aby poczęstować kromkami przybyłych widzów.
 Występy artystyczne zapoczątkowała Strażacka Orkiestra Dęta z OSP w Leszczynie, grająca pod batutą Klaudii Pietras. Swój występ zespół rozpoczął wiązanką melodii ludowych, a potem zagrał jeszcze kilka szlagierowych melodii, za co otrzymał gorące brawa od coraz to bardziej licznej grupy widzów.
 Zaproszony na scenę zespół ludowy "Siedlecanie" zaprezentował najpierw swoją kapelę, a potem suitę tańców i melodii regionu rzeszowskiego. Zadowolona z popisu gości z Siedlca publiczność poprosiła grupę o bis. Zespół powtórzył więc jeden z oryginalniejszych, a zapomnianych już tańców nazywany "kulawką".
Kolejną atrakcją muzyczną był koncert zespołu "Rivel", w składzie którego są m. in. muzycy z gminy Trzciana. Popularne i dobrze znane z wesel i zabaw przeboje wybrzmiały tym razem z dożynkowej estrady i rozruszały publiczność, zachęcając do zabawy.
 Podczas krótkich przerw, pomiędzy siedzącą przy stolikach pod parasolami widownią, przemieszczała się grupa muzyczna z Kamionnej, a śpiewający z nią radny z Kamionnej Stanisław Pastuszak, zachęcał do wspólnego śpiewania popularnych piosenek.
 Ten dożynkowy wieczór zakończyła zabawa taneczna pod rozgwieżdżonym niebem, którą poprowadzi DJ. W rytm popularnych przebojów mieszkańcy gminy bawili się długo w noc.
 Dopisała pogoda, frekwencja i humor. Wszyscy mają nadzieję, że także w przyszłym roku uda się zorganizować równie udane gminne dożynki.

Tekst, zdjęcia, relacja wideo: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo - cz. 1 >>>

Relacja wideo = cz. 2 - >>>