powiększ tekst A A A

piątek 09.09.2022

Kategoria
Informacje Urzędu Gminy

MIKROWYPRAWY W DZIEDZICTWO W GMINIE TRZCIANA

Zapraszamy na cykl kieszonkowych wypraw tropem lokalnego dziedzictwa, inspirowanych ideą „mikroprzygód” brytyjskiego podróżnika Alastaira Humhreysa. Nic tak nie łączy jak wspólny cel, a my stawiamy przed odkrywcami konkretne zabytkoznawcze wyzwania.

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?”


Biorąc udział w naszych mikryprawach poznacie miejsca, które nie stanowią oczywistego celu dla typowego turysty. Co więcej, weźmiecie udział w specjalnych warsztatach zabytkoznawczych i pomożecie tworzyć opisy miejsc na portal Zabytek.pl. Razem damy radę! Uwaga! Poruszamy się transportem własnym. Zapraszamy wszystkich: małych i dużych! Każdy będzie miał zadanie.


A oto cele, które nas interesują:


10.09 – Mikrowyprawa panoramiczna po gminie Biskupice – odkryjemy m.in. co widać z wzgórza Chełmik i jakie widoki podziwiali mieszkańcy dworu w Łazanach – zbiórka o godzinie 9 przed kościołem w Bodzanowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
10.09 – Mikrowyprawa z kartoteką po gminie Gdów – z kartoteką, bo będziemy podążać śladami paru osób zapisanych w historii okolicy i zobaczymy, co z tego wyniknie – zbiórka o godzinie 15 na rynku w Gdowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
11.09 – Mikrowyprawa na dwór i w pole po gminie Wieliczka – sprawdzimy m.in. co zostało z dworu Józefa Mehoffera w Jankówce – zbiórka o godzinie 9 przed dworem w Sierczy. Czas trwania: max. 3 godziny.
11.09. – Mikrowyprawa w czasie po gminie Dobczyce, w trakcie której cofniemy się do średniowiecza, a może i dalej – zbiórka o godzinie 15 przed dworem w Sierakowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
17.09. – Mikrowyprawa ze smakiem po gminie Raciechowice – poszukamy zabytków ukrytych wśród sadów – zbiórka o godzinie 9 przed kościołem w Raciechowicach. Czas trwania: max. 3 godziny.
17.09 – Mikrowyprawa retro po gminie Żegocina – odkryjemy co czyniło z okolicy turystyczną Mekkę lat 70. XX w. – zbiórka o godzinie 15 na parkingu przed kamieniołomem w Żegocinie. Czas trwania: max. 3 godziny.
18.09 – Mikrowyprawa pełna perełek po gminie Łapanów – a perełek będzie sporo np. drewniany kościół św. Bartłomieja w Łapanowie – zbiórka o godzinie 9 na rynku w Łapanowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
18.09 – Mikrowyprawa z opowieścią po gminie Trzciana – podążymy szlakiem historii przez duże i małe „H” – zbiórka o godzinie 15 przed kwaterą wojenną nr 309 w Trzcianie. Czas trwania: max. 3 godziny.

tl_files/content/aktualnosci/2022/09/2022-09-09/edd22.jpg

Foto relacja: