powiększ tekst A A A
Maria Grażyna Kurczak

Artystyczne zdolności odziedziczyła po rodzicach. Tata Józef Stochel grał w strażackiej orkiestrze, mama Stefania dużo pracowała społecznie, miała aktorskie zacięcie. - Nasz dom - to sami społecznicy - mówi pani Maria, mając na uwadze fakt, że i mąż Stanisław udziela się społecznie pracując w OSP i grając w strażackiej orkiestrze, a teść, mając prawie 90 lat jest skarbnikiem w OSP.

Zainteresowanie plastyką zaczęło się już w szkole podstawowej. Nie żyjący już dyrektor szkoły Jan Wrona dostrzegł jej artystyczny talent i zainteresował plastyką. Później swoje plastyczne zdolności wykorzystywała przy dekorowaniu kościołów Trzcianie, Leszczynie. Potem teściowa zainteresowała ją haftowaniem. To właśnie hafty po raz pierwszy wystawiły pod osąd publiczności. Kolejna dziedzina jej zainteresowań to obrazy olejne, na których przedstawia głównie krajobrazy. Kilka z nich trafiło na wystawy, także zagraniczne. - Lubię malować zwłaszcza zimę - ulubioną porę roku - mówi artystka, która za pędzel sięga dopiero późnym wieczorem. Maluje z pamięci, czasem podpatrując jakieś zdjęcia, czy widokówki.

 

Od ponad 10 lat robi różnego rodzaju świąteczne stroiki. Cztery lata temu wystawiała je w Świetlicy Gminnej w Trzcianie. Podobały się mieszkańcom, którzy wykupili prawie wszystkie. - To trudna i kosztowna dziedzina sztuki - twierdzi artystka. Każdy stroik jest inny. Materiał na stroiki zbiera się już jesienią - opowiada. Zieleninę ma z własnego ogródka, inne kupuje. Cisy ogrodowe, korzenie, słomki, sosny srebrne - to tylko niektóre materiały potrzebne na stroiki. Gromadzi je w swojej małej pracowni urządzonej w domu. Powstają tu nie tylko bożonarodzeniowe czy wielkanocne stroiki, ale także suche bukiety, na które jest spore zapotrzebowanie.

- Trochę trudno połączyć pracę w gospodarstwie z robieniem stroików, bukietów, haftowaniem i malowaniem obrazów i trzeba mieć nie tylko czas, ale i natchnienie - mówi artystka, która do malowania i haftowania namówiła także córki: Annę i Dominikę. Niebawem odwiedzimy artystkę ponownie i dowiemy się, co u niej słychać i jak rozwija się jej artystyczna droga.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trzciana 28.11.2014r.

Długo nie pisaliśmy o naszych lokalnych twórcach dlatego wracamy tym razem do Pani Grażyny.

Od ostatniego artykułu wiele się zmieniło - dzieci dorosły założyły własne rodziny a Pani Grażynie doszły nowe obowiązki - opieka nad wnukami i wnuczkami - ale miło nam że jeszcze znalazła czas aby coś dla nas namalować.

Prezentujemy najnowsze pracy Pani Grażyny Kurczak.

tl_files/content/galerie/tworcy_kultury/maria_kurczak/IMAG0043.jpg

tl_files/content/galerie/tworcy_kultury/maria_kurczak/IMAG0041.jpg

tl_files/content/galerie/tworcy_kultury/maria_kurczak/IMAG0037.jpg

tl_files/content/galerie/tworcy_kultury/maria_kurczak/IMAG0029.jpg

Leszczyna 2014rok.