powiększ tekst A A A
Śpiewające Gitary

W roku szkolnym 1992/93 powstał w Szkole Podstawowej w Kamionnej uczniowski zespół wokalno-instrumentalny. Założyła go nauczycielka tej szkoły Marta Błasińska. Niebawem zespół nazwał się "Śpiewające Gitary". Śpiewające dziewczyny z Kamionnej wystąpiły podczas uroczystego otwarcia mostu wybudowanego po powodzi 1997 roku przez wojsko w Rdzawie. W styczniu 1998 roku zespół wystąpił podczas noworocznego spotkania zorganizowanego w Świetlicy Gminnej w Trzcianie. Na scenie stanęło prawie 30 dziewcząt ubranych w białe bluzki i ciemnozielone spódnice w żółte groszki. W pierwszym szeregu usiadło kilka dziewczyn grających na gitarach. Wkrótce rozległy się dźwięki gitar i instrumentów perkusyjnych oraz głosy dziewcząt śpiewających kolędy i pastorałki. W przerwie tamtego koncertu poprosiłem o wypowiedź założycielkę i kierowniczkę zespołu Martę Błasińską. - "W tej chwili mam w zespole 38 dziewcząt z klas IV - VIII. Zespól powstał po to, by "obsługiwać" wszystkie szkolne akademie. Bardzo dużo śpiewa także w kościele w Kamionnej. Repertuar mamy urozmaicony, śpiewamy wszystko: kolędy, piosenki popularne i turystyczne. Na próbach spotykamy się dwukrotnie. We wtorki uczymy się gry na gitarach (mamy 16 gitarzystek grających na własnych instrumentach), w inny dzień uczymy się śpiewać. Teraz już na dwa glosy. Do tej pory nikt nie płaci za odbywane systematycznie zajęcia. Prawdopodobnie wkrótce znajdą się jednak pieniądze na opłacenie tych zajęć pozalekcyjnych. Mam mieć płacone za dwie godziny, ale wiadomo, że wszystkie próby i występy zajmują mi więcej czasu. Mam bardzo dużo chętnych do pracy w zespole. Trudno mi odrzucić tych, którzy nie mają muzycznego słuchu, a chcą do tego kółka należeć. Ale jak sami przekonają się, ze nie nadają się do tego, to rezygnują. W tej chwili najdłuższy staż w zespole mają dziewczyny z klasy ósmej: Ala Furtak, Dominika Legień, Asia Górka, Agnieszka Zatorska i siódmej: Marzena Dudziak i Ewelina Płachczyńska. Z klasy siódmej jest dużo dziewczynek, bo aż dwanaście. Chcę szczególnie pochwalić Judytę Legień, uczennicę klasy czwartej, która jest w zespole od klasy drugiej i wyróżnia się niezwykłą solidnością" - mówiła w wywiadzie dla "Merkuriusza Wiśnickiego" Marta Błasińska.
Założycielka zespołu jemu właśnie poświęciła dużo swojego czasu i z dużym zaangażowaniem starała się nie tylko uatrakcyjniać szkolne akademie, ale także rozsławiać własną szkołę i miejscowość. Pani Marta ma do tej pracy dobre przygotowanie. Sama kiedyś grała i śpiewała w szkolnym zespole założonym w Kamionnej przez cenionego nauczyciela tej szkoły Mariana Apryjasa, który w Kamionnej założył także kapelę ludową, i w której także ona śpiewała. Potem, równocześnie z nauką w LO, uczyła się w Szkole Muzycznej w Bochni. Następnie było Studium Nauczycielskie o profilu muzycznym w Tarnowie, a potem Pani Marta ukończyła w Cieszynie studia pedagogiczne - artystyczne i już jako nauczycielka z wyższym wykształceniem, uczyła muzyki i WF-u w szkole, do której kiedyś uczęszczała jako uczennica.
Minęło kilka lat. Reforma oświaty dała Pani Marcie szansę na pracę w Publicznym Gimnazjum w Trzcianie. Dziewczyny, które uczyła wcześniej w szkole w Kamionnej, zostały uczennicami trzciańskiego gimnazjum. Zespół mógł wznowić działalność w roku szkolnym 2001/2002. Proboszcz parafii w Trzcianie ks. Władysław Jemioło poprosił wówczas o przygotowanie "Wieczoru Poezji i Pieśni Maryjnej" przez uczniów gimnazjum. Pan Andrzej Kącki zajął się poezją, a Marta Błasińska stroną muzyczną. Wybrała najzdolniejsze uczennice, w większości z klas III, oraz uczennice z Kamionnej, które wcześniej, przed przejściem do gimnazjum, należały już do "Śpiewających Gitar". Próby zespołu odbywały się po lekcjach oraz w razie potrzeby, w soboty.
Zespół występował we wszystkich akademiach szkolnych, a także z program z okazji "Dnia Matki" wystąpił w trzciańskim kościele. Członkinie tego zespołu: Iwona Hojda i Judyta Legień reprezentowały gimnazjum na przeglądzie piosenki "Ja po prostu mam talent", który corocznie odbywa się w Łąkcie Dolnej. Judyta zajęła tam I miejsce, a Iwona zdobyła nagrodę publiczności. Z tymi samymi piosenkami dziewczyny wystąpiły potem na II Święcie Powiatu Bocheńskiego w Rzezawie.
W roku szkolnym 2002/2003 zostały przydzielone w szkole dwie godziny tygodniowo na zajęcia kółka muzycznego. Jedna godzina obejmowała naukę gry na gitarach (10 osób), a druga godzina przeznaczona była na zajęcia zespołu muzycznego. Zespół początkowo liczył 40 osób, a w czerwcu już 46 uczennic. Brał udział w uroczystości nadania imienia gimnazjum, w akademiach szkolnych z okazji: Odzyskania Niepodległości, wigilii szkolnej, odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku gimnazjum, w dniu otwartym szkoły, zakończeniu roku szkolnego
W maju 2003 roku zespół prowadził mszę Jubileuszu 25- lecia kapłaństwa Ks. Adama Bajorka - proboszcza w Kamionnej. W tym też roku cztery osoby z zespołu brały udział w kolejnym przeglądzie "Ja po prostu mam talent", a były to: Iwona Hojda, Iwona Studzińska, Szumańska Natalia (I miejsce) i Burek Anna. W lipcu tego samego roku te same uczennice prezentowały się również podczas Święta Gminy Trzciana.
Grupa śpiewała także podczas Noworocznego Gminnego Spotkania Opłatkowego. W lipcu część zespołu w połączeniu z chórem parafialnym w Trzcianie prezentowała się w programie prymicyjnym w Śnietnicy koło Gorlic. Zespół gimnazjalny śpiewał także przy poświeceniu kaplicy w Domatkowie.
W roku szkolnym 2003/2004 na zajęcia z zespołem muzycznym została przyznana jedna godzina. Nauka gry na gitarze prowadzona jest przez Panią Martę społecznie. Obecnie zespół liczy 44 osoby. Sześć dziewcząt gra na gitarach, a jedyny w tym zespole chłopiec - Krzysiek Dziedzic gra na syntezatorze. We wrześniu 2003 roku zespół śpiewał piosenki partyzanckie i patriotyczne podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej AK w Trzcianie. Uświetnił także otwarcie wystawy prac uczniów z PLSP w Nowym Wiśniczu w Świetlicy Gminnej w Trzcianie. 6 listopada 2003 roku wystąpił z własnym programem na Jubileuszu Pożycia Małżeńskiego, zorganizowanym przez USC w Trzcianie. W styczniu 2004 roku wziął udział w konkursie kolęd i pastorałek "Anielskie kolędowanie" w Łapanowie. Prezentował je także na Opłatku Gminnym w Trzcianie. Dziś trudno sobie wyobrazić trzciańską imprezę bez śpiewających uczennic pani Marty.
Zajęcia kółka muzycznego cieszą się dużym powodzeniem, chociaż Pani Marta wymaga od dziewcząt dużej mobilizacji, szczególnie przed występami. Czasem trzeba na to poświęcić nawet dzień wolny od zajęć lekcyjnych.
Tak już ponad dziesięć lat Pani Marta Błasińska rozwija muzyczne talenty młodzieży z terenu gminy Trzciana i jednocześnie uświetnia ze swoim zespołem najważniejsze uroczystości szkolne, parafialne i gminne. Reprezentuje także gminę Trzciana na zewnątrz. I choć wymaga to olbrzymich poświęceń i dużej ilości czasu, nauczycielka muzyki Publicznego Gimnazjum w Trzcianie jest niestrudzona w swojej pracy. Jakoś udaje się jej pogodzić obowiązki żony, matki, nauczycielki i instruktorki zespołu muzycznego. Za to trzeba ją podziwiać i jednocześnie życzyć dalszych sukcesów, a także docenienia jej pracy nie tylko w szkole, ale także w środowisku gminnym.