powiększ tekst A A A
Astravox

Coraz głośniej i szerzej słychać o dziewczęcej grupie wokalnej "Astravox", w której śpiewają dziewczęta z Rdzawy, Ujazdu i Kierlikówki. Zespół ma swoje początki w roku 2002, gdy pochodząca z Kierlikówki nauczycielka Małgorzata Mikołajek (kiedyś była podporą działającego w tutejszej szkole podstawowej kabaretu "Tiko") założyła przy Parafii w Kierlikówce uczniowski zespół wokalno-instrumentalny. Początkowym celem było uświetnianie nabożeństw i wszystkich uroczystości parafialnych. Dwadzieścia pięć uczennic zaczęło spotykać się regularnie, ćwicząc wówczas swoje umiejętności wokalne oraz technikę gry na gitarze. Przełomowym okazał się rok 2006, gdy przy wsparciu księdza Marka Wachowicza (Proboszcza w Kierlikówce) udało się na początku września wydać płytę kompaktową, zatytułowaną "W cieniu Twoich rak". 16 września 2006 roku, podczas imprezy plenerowej "Pożegnanie Lata", które odbyło się w Parku Podworskim w Rdzawie, występującą tam grupą zainteresował się Piotr Musiał - Kierownik Domu Kultury z pobliskiego Łapanowa. Zaproponował śpiewającym dziewczynom współpracę, na którą wyraziły zgodę.
Tak rozpoczął się drugi etap w historii zespołu. Od października 2006 roku dziewczyny ćwiczyły śpiew pod kierunkiem instruktora muzycznego łapanowskiego Domu Kultury - Piotra Sobczyka. 10 listopada tego samego roku grupa, występująca wówczas pod nazwą "Asteria" i reprezentująca Parafię w Kierlikówce, wzięła udział w pierwszym konkursie o zasięgu pozagminnym, uczestnicząc w IV. Konkursie Piosenki Żołnierskiej "Żołnierskie mormorando", zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Nowym Wiśniczu. Dziewczęta z Kierlikówki zaprezentowały na wiśnickiej estradzie dwa utwory: "Jest takie miejsce" oraz "Hej, hej ułani" i wywalczyły tym II miejsce.
Po raz pierwszy na scenie łapanowskiego Domu Kultury grupa, w zmniejszonym składzie i już pod nową nazwą "Astravox" wystąpiła 28 stycznia 2007 roku na Koncercie Kolęd. Młode, utalentowane i ambitne dziewczyny zdały sobie sprawę, że śpiewanie jest trudną i mozolną pracą. Bardzo dużo czasu poświęcają na doskonalenie się w tej dziedzinie. Uczą się również na czym polega praca w zespole i jak ważna jest odpowiedzialność związana z występowaniem na estradzie.
Systematyczna praca przynosi efekty. Zespół śpiewa coraz lepiej, co znajduje odbicie w zaproszeniach na koncerty. 1 lipca 2007 roku swoim półgodzinnym koncertem uświetniają "Dni Łapanowa". 12 sierpnia 2007 roku, podczas "Dni Węgierskiej Górki" dają koncert dla licznie zebranej publiczności.
Początek 2008 roku - to znów okres częstych występów. Już 6 stycznia w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapanowie dają koncert kolęd. Tydzień później - 13 stycznia 2008 - występują na gdowskim rynku, dając 45 - minutowy koncert dla uczestników XI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zapominają także o Kierlikówce. 20 stycznia 2008 roku w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Kierlikówce odbył się koncert kolęd, w którym między innymi, wystąpił także "Astravox". Dziewczyny nie zapominają więc o swojej parafii. Dalej swoim śpiewem ubogacają parafialne uroczystości.
"Astravox" ma w swoim repertuarze szeroką gamę piosenek, począwszy od pieśni religijnych, poprzez piosenki turystyczne, aż po covery największych polskich przebojów.
"Astravox", którą tworzą: Kępa Karolina, Łukasik Justyna, Zaczek Jadwiga, Ujejska Paulina, Wrona Małgorzata, Więcław Edyta, Matras Klaudia, występuje ostatnio publicznie jako zespół działający przy Domu Kultury w Łapanowie, to pamiętać należy o tym, że to zespół Małgorzaty Mikołajek, rodem z Kierlikówki.

5.04.2008 r. zespół wokalny "Astravox" wspólnie z kabaretem "Zez" wystąpił w zakładzie karnym w Tarnowie. Młodzież działająca w zespołach artystycznych przygotowała, specjalnie na tą okazję, półtoragodzinny program muzyczno - kabaretowy. Atmosfera była rewelacyjna! Publiczność reagowała na każdy gag, śpiewała piosenki wspólnie z zespołem wokalnym i bez przerwy nagradzała występujących gromkimi brawami.