Fundusze
Europejskie
Polska Cyfrowa
Gmina Trzciana (utworzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1994 roku) położona jest w województwie małopolskim, w południowej części powiatu bocheńskiego, u podnóża Beskidu Wyspowego. W skład gminy wchodzi 7 sołectw o łącznej powierzchni 4409 ha i liczbie mieszkańców 5645. Malownicze usytuowanie u stóp Góry Kamionna (801 m.n.p.m.) i Góry Pasierbieckiej (769 m.n.p.m.), atrakcyjny teren poprzecinany licznymi potokami, bogaty w zabytki przyrody – sprawiają, że gmina na potencjał w kierunku rozwoju turystyki. Na północno-zachodnich stokach Góry Kamionna zlokalizowany jest rezerwat przyrody o pow. około 40 ha.
W 2014 roku ustanowiono nowe symbole gminy, które zostały przyjęte Uchwałą nr XXIV/259/14 Rady Gminy Trzciana z dnia 14 sierpnia 2014 r. w sprawie: herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej, sztandaru i pieczęci Gminy Trzciana.
Pełne opracowanie historyczno-heraldyczne dla Gminy Trzciana zostało przygotowanie przez p. Włodzimierza Chorązkiego – historyka i heraldyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W roku 1262 książę krakowsko-sandomierski Bolesław V zwanym Wstydliwym, zezwolił rycerzom Wyszowi i Dzierżykrajowi na ufundowanie kościoła parafialnego w Niegowici oraz kościoła p.w. św. Małgorzaty w Libichowej. Cztery lata później (w 1266 r.) tenże książę nadał wioski Libichową, Glinik i Zyznówkę (obecnie wraz z Libichową, przysiółki Trzciany) krakowskiemu Zakonowi Kanoników Regularnych od Pokuty pod wezwaniem Świętych Męczenników (reguła augustiańska), popularnie zwanych „markami" (od kościoła i klasztoru przy ul. św. Marka w Krakowie) lub „rogaczami" (od charakterystycznych nakryć głowy). Inne dokumenty określają ostateczne powstanie klasztoru na 1282 rok. W roku 1295 papież Bonifacy VIII bierze pod swoją opiekę i potwierdza posiadłości zakonu Braci od Pokuty Błogosławionych Męczenników reguły augustiańskiej przy klasztorze Świętego Marka w Krakowie i Świętej Małgorzaty w Libichowej. Odtąd Klasztor w Libichowej stanowił zaplecze głównego klasztoru w Krakowie. Cały wiek XV nazywana była Libichową alias Trzciana. Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80) podaje, że we wsi jest drewniany kościół parafialny i klasztorny p.w. św. Małgorzaty, w którym było 12 zakonników. Murowany kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy wzniesiono najpóźniej w 1497 roku, gdyż taka data roczna widnieje na zachowanej kamiennej chrzcielnicy. Kościół ten był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, świadczy o tym m.in. portal renesansowy prowadzący do zakrystii, który datowany jest na 2 połowę XVI wieku. Ostatnią przebudowę przeprowadzono w 1857 roku. Na średniowiecznej chrzcielnicy znajduje się kilka herbów, w tym: Orzeł polski oraz: Prus I, Starykoń, Warnia, Janina, Syrokomla, Prawdzic (lub Zaręba), Topór, Poraj i nieznany z nazwy herb (godło połuróża i połulilia). Klasztor i jego majątek w Trzcianie przetrwał do roku 1816, kiedy to władze austriackie zniosły zakonny konwent. Do początku XX wieku do parafii w Trzcianie należały prawie wszystkie wioski obecnej Gminy (oprócz Łąkty Dolnej). Zakon Marków z Krakowa i Trzciany używał herbu: w polu srebrnym serce z zaćwieczonym krzyżem kawalerskim czerwone.
Flagą stolikową jest płat tkaniny o proporcjach: 5 : 8, dzielony w pas (poziomo) w proporcjach: 1 : 1 w barwach: biały pas u góry z godłem z herbu Gminy Trzciana, dolny pas w barwie czerwonej. Barwy na fladze stolikowej odzwierciedlają barwną tynkturę herbu Gminy Trzciana.
Flagą jest płat tkaniny o proporcjach: 8 : 5 dzielony w słup (pionowo) w proporcjach: 1 : 1, w barwach: biały pas przy drzewcu z godłem z herbu Gminy Trzciana, część swobodna czerwona. Barwy na fladze odzwierciedlają barwną tynkturę herbu Gminy Trzciana.
Bannerem jest płat tkaniny o proporcjach: 1 : 4, dzielony w pas (poziomo) w proporcjach: 1 : 1 w barwach: biały pas u góry z godłem z herbu Gminy Trzciana, dolny pas czerwony. Barwy na bannerze odzwierciedlają barwną tynkturę herbu Gminy Trzciana.
Koło o średnicy 36 mm. W otoku napis „GMINA TRZCIANA", między napisem „GMINA" i „TRZCIANA" dwa konturowe krzyże kawalerskie. W środku liniowego koła (pieczęci) godło z herbu Gminy Trzciana.
Poniedziałek |
7:30-15:30 |
Wtorek |
7:30-15:30 |
Środa |
7:30-15:30 |
Czwartek |
7:30-15:30 |
Piątek |
7:30-15:30 |
Trzciana 302,
32-733 Trzciana
tel:
14 648 44 20
e-mail:
gmina@trzciana.pl
Polska Cyfrowa
Europejski Fundusz
Rozwoju Regionalnego