Wymagane statutem kolejne walne zebranie członków OSP Trzciana odbyło się wieczorem 15 marca 2024 roku w budynku Urzędy Gminy Trzciana.
Przybyli na nie członkowie organizacji w liczbie 44, co oznacza 65 procentową frekwencję, a także zaproszeni goście: radny Województwa Małopolskiego Piotr Dziurdzia, Komendant Powiatowy PSP w Bochni, st. bryg. Jacek Ryncarz, komendant gminny ZOSP RP w Trzcianie Stanisław Piasecki, kapelan strażaków gminy Trzciana ks. Władysław Midura, sekretarz zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Trzcianie Jerzy Dudek.
Zebranie z woli członków jednostki prowadził Krzysztof Kącki, a protokołował Paweł Sroka. Przebiegało ono zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. Zanim jednak rozpoczęto zasadnicze obrady minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych druhów oraz dokonano przyjęcia sześciorga nowych strażaków, którzy złożyli na sztandar jednostki i wobec zebranych uroczyste ślubowanie.
Obszerne i dokładne sprawozdanie z działalności jednostki w 2024 roku przedłożył zgromadzonym prezes zarządu Krzysztof Kącki. Zgromadzeni strażacy i goście dowiedzieli się z niego, między innymi, że w ubiegłym roku trzciańscy strażacy wyjeżdżali 44 razy do różnych zdarzeń, głównie do miejscowych zagrożeń. W tych wyjazdach uczestniczyło 29 strażaków. Strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach powiatowych, zawodach i turniejach. Zabezpieczali różne wydarzenia, współpracując m. in. z parafią, szkołą. Dużą część sprawozdania prezes Kącki poświęcił budowanej właśnie, a właściwie rozbudowywanej remizy. Wyraził nadzieję, że ta budowa zakończy się roku bieżącym. Podkreślił duże wsparcie ze strony samorządu, w tym głównie wójta Cezarego Stawarza. Pierwszy etap rozbudowy zakończył się w listopadzie 2024 roku. - Widząc wasze zaangażowanie z optymizmem patrzę na dalszy rozwój naszej jednostki. Tak samo widzą to mieszkańcy naszej miejscowości, na których wsparcie w różnych sytuacjach możemy liczyć./.../ Jestem dumny z tego, że mogę kierować działaniami grupy druhów, którzy tak licznie stawiają się do działań i jakie ta działalność przynosi efekty - posumował sprawozdanie prezes Kącki.
Zgromadzeni wysłuchali także sprawozdań skarbnika jednostki (Roman Bujak), opiekuna MDP (Kazimierz Kołodziej), komisji rewizyjnej (Grzegorz Brzegowy), która to komisja w dalszej części zebrania złożyła wniosek o udzielenie zarządowi absolutorium za okres sprawozdawczy.
Przed podjęciem uchwał rozwinęła się dyskusja, podczas której wypowiadali się głównie goście, dziękując za dobrą współpracę, aktywną i profesjonalną działalność OSP Trzciana. Radny Piotr Dziurdzia stwierdził, że z każdym rokiem nabiera coraz więcej szacunku dla strażaków. Zachęcił druhów do uczestniczenia w ogłaszanych na poziomie województwa konkursach na dofinansowania. Komendant powiatowy PSP - st. bryg. Jacek Ryncarz - poinformował o ilości zdarzeń na terenie powiatu, zwracając uwagę na zarówno pozytywne (mniej alarmów fałszywych), jak i negatywne zjawiska - duży przyrost ilości ofiar śmiertelnych. Sekretarz ZG ZOSP Jerzy Dudek wyraził radość z rozbudowy remizy. Poinformował o nowych zadaniach stawianych strażakom, wynikających z nowych przepisów w zakresie obrony cywilnej.
Członkowie OSP Trzciana w jawnych głosowaniach przyjęli wszystkie uchwały, w tym najważniejsze: o udzieleniu zarządowi absolutorium, planie pracy na 20025 i planie finansowym. Prowadzący zebranie odczytał także list od wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, który także jest strażakiem.
Przez kilkanaście minut dyskutowano także nad przygotowaniem i wydaniem drukiem książki o historii trzciańskiej straży pożarnej. Postanowiono zaapelować do mieszkańców gminy i osób przebywających poza gminą, a posiadających archiwalne zdjęcia i inne dokumenty związane z tą jednostką o ich udostępnienie autorom (Aleksandra Giza, Tadeusz Olszewski), a można je przynosić do gminnej biblioteki publicznej w Trzcianie, do Pawła Sroki. Po zeskanowaniu będą zwracane właścicielom.
Ksiądz kapelan Władysław Midura dokonał poświęcenia posągu patrona strażaków - Świętego Floriana, ufundowanego przez przedsiębiorcę - strażaka Mariusza Stalmacha. Figura będzie zamontowana na nowej remizie.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz Olszewski