Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła projekt eGazomierz także na terenie Gminy Trzciana. To ważne przedsięwzięcie zakłada wymianę ponad 1,38 mln gazomierzy u Odbiorców zakwalifikowanych do 3 grupy taryfowej - czyli w większości gospodarstw domowych.
Obecnie odczyty gazomierzy w 3 grupie taryfowej są realizowane w systemie inkasenckim – co wymaga fizycznej obecności pracownika u odbiorcy w celu odczytania wskazań licznika. Założeniem projektu jest niemal całkowite odejście od takiego modelu na rzecz zdalnych odczytów. Wdrożenie inteligentnych gazomierzy nie tylko usprawni procesy, ale także przyczyni się do szybszego dostępu do danych pomiarowych w zakresie informacji wskazujących na ewentualne awarie bądź inne nieprawidłowości. Projekt ma również za zadanie poprawić satysfakcję klientów ze świadczonych przez PSG usług i zmniejszyć ilość reklamacji dotyczących poziomu zużycia gazu.
W ramach przedsięwzięcia tradycyjne, konwencjonalne gazomierze miechowe zostaną zastąpione inteligentnymi urządzeniami pomiarowymi, które będą wyposażone w funkcję zdalnej transmisji danych. Inteligentne eGazomierze będą również wyposażone w zaawansowaną technologię transmisji danych.
Kiedy nastąpi wymiana?
Wymiany gazomierzy w ramach projektu realizowane będą od sierpnia 2025 r. i potrwają do grudnia 2026 r. O konkretnej dacie wymiany urządzenia w konkretnym miejscu poinformują pracownicy działający na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy będą umawiać się z odbiorcami.
Wymiana gazomierzy na inteligentne urządzenia będzie realizowana przez wykonawców zewnętrznych. Proces wymiany będzie przeprowadzany przez wykwalifikowane osoby posiadające odpowiednie uprawnienia energetyczne.
Sposób finansowania projektu
Wszystkie wymiany gazomierzy realizowane są w całości ZA DARMO. Odbiorca nie ponosi żadnych kosztów wymiany urządzenia.
Wszelkie próby pobierania pieniędzy i wyłudzeń metodą „na gazownika” należy zgłaszać bezpośrednio na Policję. Pracownicy działający na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa nie pobierają żadnych opłat.
Projekt jest realizowany przy wykorzystaniu zewnętrznego wsparcia finansowego pozyskanego w ramach środków w formie dotacji z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Celem strategicznym KPO jest odbudowa potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii oraz wsparcie budowy trwałej konkurencyjności gospodarki i wzrost poziomu życia społeczeństwa w dłuższym horyzoncie czasowym.
W szczególności odbywać się to będzie poprzez przyspieszenie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, która w sposób odpowiedzialny wykorzystuje zasoby środowiska, a także przez rozwój oparty na wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu - LINK
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską infolinią Contact Center pod numerem telefonu: 22 444 33 33