Przysługuje Ci renta rodzinna, ale masz również prawo do innego świadczenia, np. do emerytury? Sprawdź, czy i na jakich zasadach możesz teraz łączyć wypłatę tych świadczeń. Są to tzw. świadczenia w zbiegu.
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:
- renty rodzinnej oraz
- własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,
to możesz wybrać, żebyśmy wypłacali Ci:
- 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
- 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Jeśli wybierzesz 100% renty rodzinnej i masz przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, wypłacimy Ci 15% przysługującej Ci emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej Ci okresowej emerytury kapitałowej.
Ważne!
Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.
Przez rentę rodzinną rozumiemy nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną wypłacaną przez inne organy emerytalno-rentowe, tj. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową rentę rodzinną oraz policyjną rentę rodzinną.
Jeśli masz prawo do:
- specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
- świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat,
również możemy ustalić wypłatę tych świadczeń łącznie.
Więcej informacji na temat nowego świadczenia znajdą Państwo także na stronie internetowej Zakładu pod linkiem